Trwa ładowanie...

Kulczyk Investments z planem na poprawę wyników Ciecha

Producent sody znalazł sposób na poprawę wyników w najbliższych latach. Ciech kontrolowany przez Kulczyk Investments stawia na rozwój specjalistycznych produktów.

Kulczyk Investments z planem na poprawę wyników CiechaŹródło: Wikimedia Commons CC0, fot: Pit1233
d2i2dys
d2i2dys

Zarząd Ciechu przyjął nową strategię grupy na lata 2019–2021. Spółka znana jest przede wszystkim z produkcji sody kalcynowanej, używanej do produkcji szkła, ale intensywnie rozwijać będzie też swoje pozostałe, mniejsze biznesy. Jak informuje „Rzeczpospolita”, plan chemicznej grupy zakłada osiągnięcie w 2021 r. ponad 4 mld zł przychodów, ponad 900 mln zł EBITDA (wynik operacyjny powiększony o amortyzację) oczyszczonej ze zdarzeń jednorazowych i ponad 22 proc. rentowności EBITDA.

Dla porównania, w 2017 r. Ciech wypracował 3,58 mld zł obrotów i 808,14 mln zł EBITDA, a marża EBITDA sięgnęła 22,6 proc.

To oznacza bardziej dynamiczną poprawę wyników, niż zakładali to analitycy.

d2i2dys

– Główne cele finansowe są o około 20 proc. wyższe od naszych oczekiwań – komentuje dla „Rz” Krystian Brymora, analityk DM BDM. – Głównym determinantem wzrostu mają być segmenty organiczny i krzemianowy – dodaje.

Udział tych obszarów w wynikach grupy ma wyraźnie wzrosnąć, co w praktyce oznacza mocną dywersyfikację biznesu Ciechu.

– Przygotowaliśmy strategię stabilnego, precyzyjnie zaplanowanego rozwoju grupy, którego efektem będzie dywersyfikacja biznesu, umocnienie wiodącej pozycji na rynku sody kalcynowanej, ekspansja w obszarze soli, wykorzystanie potencjału segmentu organicznego i synergii wewnątrzgrupowych w obszarze krzemianów – podkreśla Dawid Jakubowicz, prezes Ciechu.

Zobacz też: Związek Polska Cyfrowa ostro o unijnej dyrektywie. "Nakłada kaganiec"

Jak podaje „Rz”, wśród ważnych elementów strategii wymienia też m.in. wdrażanie innowacji i efektów prac działu badawczego.

d2i2dys

– W horyzoncie działania strategii nie narzucamy sobie ograniczeń w wyborze modelu rozwoju grupy, potwierdzając elastyczne podejście do zarządzania portfelem aktywów – podkreśla Jakubowicz.

Spółka nie wyklucza przy tym przejęć czy sprzedaży niektórych aktywów.

W segmencie sodowym Ciech zwiększy moce produkcyjne sody oczyszczonej i poszerzy ofertę m.in. o sodę do dializ. Zrealizuje też program poprawy efektywności utrzymania ruchu.

d2i2dys

W biznesie solnym rozpocznie produkcję w nowej fabryce w Niemczech, dzięki czemu zwiększy swoje moce w tym zakresie o 75 proc. Stawia przy tym na produkty specjalistyczne, takie jak tabletki solne, sól farmaceutyczna czy granulat solny. Budowa warzelni pochłonie 100 mln euro, a jej uruchomienie planowane jest na 2020 r.

Jednocześnie grupa pracować będzie nad rozwojem portfela substancji aktywnych i rejestracją nowych produktów w obszarze środków ochrony roślin. Celem jest umocnienie pozycji w tym biznesie na głównych rynkach, czyli w Polsce i w Hiszpanii, i rozwój na pozostałych. Grupa chce zwiększyć sprzedaż tych produktów poza Polską nawet o ponad 40 proc. W planach jest też rozwój portfela produktów specjalistycznych w żywicach, utrzymanie obecnej pozycji rynkowej w piankach i opakowaniach szklanych, a także wykorzystanie rosnącego rynku krzemianów.

d2i2dys

– Strategia niestety nic nie mówi o nakładach inwestycyjnych i zadłużeniu. Nie wskazuje też na nowe projekty inwestycyjne – zauważa Brymora.
Od środy nowym szefem Ciechu jest Dawid Jakubowicz, który już od września był oddelegowany z rady nadzorczej do pełnienia obowiązków prezesa. Zastąpił na tym miejscu Macieja Tyburę, który z powodów osobistych zrezygnował z funkcji prezesa. Pod koniec listopada rezygnację z zasiadania w zarządzie Ciechu złożył Krzysztof Szlaga.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2i2dys
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i2dys