Kwietniowe bezrobocie - 20%
Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w kwietniu stopa bezrobocia wyniosła 20%. W marcu było to 20,5%. Pod koniec kwietnia w urzędach pracy było zarejstrowanych 3 mln 173 tys. osób.
GUS nie wyklucza też, że wzrost gospodarczy zacznie się przekładać na wzrost liczby miejsc pracy. Wiceprezes GUS Halina Dmochowska, pytana podczas piątkowej konferencji prasowej, czy możliwe jest, by wzrost gospodarczy w I kwartale wyniósł ok. 5-6%, powiedziała: "Nie chciałabym podawać (dokładnej liczby), chciałabym powiedzieć, że jesteśmy bliscy najbardziej optymistycznych szacunków". W czwartek wicepremier Jerzy Hausner szacował, że wzrost gospodarczy w I kwartale wyniósł 6,5%.
Według danych GUS w marcu 2004 r. bezrobocie wynosiło 20,5%, a w kwietniu 2003 r. - 20,3%.
GUS poinformował, że w kwietniu większa niż przed rokiem była liczba bezrobotnych nowo zarejestrowanych w urzędach pracy, ale też wzrosła liczba bezrobotnych wyrejestrowanych z powodu podjęcia pracy. Z danych GUS wynika, że do urzędów zgłoszono więcej ofert pracy.
W kwietniu pracodawcy zgłosili do urzędów 88,5 tys. ofert pracy. W marcu było 72,5 tys. ofert, a w kwietniu 2003 r. - 69,9 tys.
Wiceprezes GUS Janusz Witkowski powiedział, że w kwietniu zauważono "zwiększony odpływ z bezrobocia", czyli więcej bezrobotnych wyrejestrowało się z urzędów pracy, co oznacza, że zwiększyły się możliwości zatrudnienia.
_ "Zwłaszcza że ponad 60 proc. tych osób (wyrejestrowanych - PAP) to osoby, które podjęły pracę. Do tej pory ten odsetek kształtował się na poziomie około 50 proc. Jest to pierwszy znak mówiący o tym, że większa liczba osób mogła się wyrejestrować dzięki temu, że znalazła pracę" _ - podkreślił Witkowski.
Zaznaczył jednak, że nierozstrzygnięte jest jeszcze pytanie, czy są to miejsca pracy sezonowej, czy wynikają one ze wzrostu gospodarczego. _ "Mam wrażenie, biorąc pod uwagę dość długotrwały okres wzrostu gospodarczego (...), że możemy liczyć na to, że wzrost gospodarczy znajdzie w większym stopniu odzwierciedlenie właśnie w tworzeniu nowych miejsc pracy" _ - powiedział Witkowski.
Według danych GUS poziom bezrobocia zmniejszył się we wszystkich województwach. Najwyższą stopę bezrobocia miały województwa warmińsko-mazurskie (30,2%), zachodniopomorskie (28,1%) i lubuskie (27,1%). Najniższe bezrobocie było w województwach mazowieckim (15,4%), małopolskim (16,3%) oraz podlaskim (16,9%).