Trwa ładowanie...
di8zuym
sondaż
25-02-2008 12:50

Lekarze i nauczyciele zadowoleni ze swojej pracy

Ponad 60% ankietowanych Polaków jest zadowolonych ze swej pracy zawodowej. Większość uważa, że wykonywana przez nich praca ma sens i nie obawia się jej utraty - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Wbrew powszechnej opinii, najwięcej osób zadowolonych z pracy jest wśród m.in. lekarzy i nauczycieli.

di8zuym
di8zuym

Zadowolenie z wykonywanej pracy deklarowało 62,8% respondentów, 10,8% twierdziła, że jest z pracy niezadowolona, natomiast 26,4% - że jest średnio zadowolonych.

Z sondażu wynika, że na ocenę pracy zawodowej wpływa m.in. wysokość dochodów i wykształcenie. Najwięcej zadowolonych jest wśród lekarzy, kadry kierowniczej, górników, nauczycieli, inżynierów, prawników oraz pracujących na własny rachunek. Najbardziej zadowoleni są mieszkańcy województwa małopolskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz śląskiego.

Blisko 3/4 ankietowanych (73%) twierdzi, że zadania wykonywane w ramach pracy mają sens, że praca daje im pewność zatrudnienia i poczucie stabilizacji (70%) oraz określa swoją pracę jako interesującą (65%).

Większość respondentów (71%) nie obawia się utraty obecnej pracy. Z taką możliwością najczęściej liczą się mieszkańcy województwa podkarpackiego oraz dolnośląskiego. Najrzadziej obawiają się tego mieszkańcy pomorskiego, wielkopolskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

di8zuym

Ze swoją grupą zawodową identyfikuje się 39,7% badanych oraz ponad połowa (52%) pracujących. Z miejscem pracy utożsamia się ponad 62% zatrudnionych.

Większość ankietowanych (62%) twierdzi, że ich praca wymaga doskonalenia umiejętności i poznawania nowych zagadnień. Blisko 62% jest gotowych przekwalifikować się i nauczyć nowego zawodu.

Natomiast tylko co czwarty respondent byłby w stanie przeprowadzić się do innej miejscowości. Około 28% zadeklarowała gotowość wyjazdu za granicę.

Sondaż wykazał, że Polacy rzadko korzystają z możliwości podniesienia kwalifikacji w celu zmiany pracy bądź też znalezienia zatrudnienia w ogóle. Udział w szkoleniach organizowanych dla poszukujących pracy, bezrobotnych lub zwalnianych deklaruje 8,8% badanych.

Badanie zostało przeprowadzone w ubiegłym roku (wrzesień-listopad) na próbie 38,6 tys. dorosłych Polaków.

di8zuym
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di8zuym

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj