Trwa ładowanie...

Linia energetyczna Polska-Litwa rozpoczęto stawianie słupów

Na budowie mostu energetycznego Polska-Litwa zaczęto ustawianie słupów wysokiego napięcia. Jeszcze w tym roku będą rozpięte na nich przewody - poinformowała w czwartek firma IDS-BUD, budująca linię. Pierwsze słupy stanęły w gm. Olecko i Wieliczki na Mazurach.

Share
Linia energetyczna Polska-Litwa rozpoczęto stawianie słupówŹródło: Fotolia, fot: Chungking
d329xcr

Rzecznik prasowy inwestycji Jacek Miciński poinformował PAP, że ustawiono już kilka słupów, a przygotowanych jest ponad 80 fundamentów. - Każdy z nich musi być solidnie i stabilnie osadzony w ziemi - poinformował PAP Miciński. Dodał, że w niektórych miejscach do wylania fundamentów używa się nawet 100 metrów sześciennych betonu.

Docelowo do powstania inwestycji potrzeba ok. 300 słupów. Zdaniem Micińskiego dzięki m.in. dobrej pogodzie most energetyczny budowany jest szybciej, niż zaplanowano.

Miciński w rozmowie z PAP powiedział, że przewody linii energetycznej Polska-Litwa będą rozpinane na słupach jeszcze w tym roku. Most energetyczny po polskiej stronie realizuje firma IDS-BUD.

d329xcr

Miciński poinformował także, że firma budująca most energetyczny ma już ok. 90 proc. zgód właścicieli działek, przez które ma przebiegać inwestycja. Rozmowy i uzgodnienia prowadzone są wciąż w gminie Bakałarzewo pod Suwałkami.

W związku z tym, że jest to inwestycja o ogromnym znaczeniu społecznym i gospodarczym, wojewoda podlaski wszczął tzw. procedurę zastępczą, która umożliwi jej realizację pomimo protestu kilkunastu właścicieli działek rolnych, przez które ma przechodzić projektowana linia. Rzecznik prasowa wojewody podlaskiego Joanna Gaweł poinformowała PAP, że procedura ta ma się zakończyć pod koniec lipca.

- We czwartek konsultowaliśmy plan przygotowywany przez wojewodę w Bakałarzewie, do 20 czerwca będzie on jeszcze konsultowany, potem będziemy czekać na ewentualne uwagi do tego dokumentu - powiedziała PAP Gaweł.

Most energetyczny Litwa-Polska to połączenie o strategicznym znaczeniu; umożliwi nie tylko wymianę energii między Polską a krajami bałtyckimi, ale domknie też tzw. pierścień bałtycki, czyli ciąg połączeń energetycznych wokół Bałtyku. Podniesie to pewność działania sieci i bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, ale da też nowe możliwości handlowe. Szacowana na 1,8 mld zł inwestycja została uznana przez UE za priorytetową, a unijne dofinansowanie wynosi 725 mln zł. Inwestorami połączenia Litwa-Polska są operatorzy systemów przesyłowych obu krajów: PSE i Litgrid.

d329xcr

Linia między Ełkiem a granicą ma 112 km, a po stronie litewskiej - 51 km, z końcową stacją pod miastem Alytus. W Polsce stanie ok. 300 słupów wysokiego napięcia, a na Litwie - ok. 150. Alytus jest jednym z głównych węzłów sieci energetycznej na południu Litwy. Powstanie tzw. wstawka prądu stałego - jest ona konieczna, ponieważ systemy energetyczne krajów bałtyckich i reszty UE nie są zsynchronizowane. Sieci Litwy, Łotwy i Estonii pracują synchronicznie z rosyjskim systemem elektroenergetycznym IPS/UPS, natomiast sieć polska - z systemem europejskim kontynentalnym.

d329xcr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d329xcr
d329xcr