Trwa ładowanie...

Linie lotnicze All Nippon Airways wznowiły loty swoich dreamlinerów

Japońskie linie lotnicze All Nippon Airways wznowiły w niedzielę komercyjne loty Boeingiem 787 Dreamliner. Maszyna pokonała trasę z lotniska New Chitose, niedaleko Sapporo w północnej Japonii do Tokio.

Linie lotnicze All Nippon Airways wznowiły loty swoich dreamlinerówŹródło: Kamil Jakubczak, Wirtualna Polska
d1wz9e9
d1wz9e9

Jak informuje agencja Kyodo, na pokładzie samolotu było 218 pasażerów. Dreamliner japońskich linii wystartował z lotniska New Chitose tuż po godzinie siedemnastej i wylądował na tokijskim lotnisku Haneda ok. 18.30. czasu lokalnego.

Lot wykonała maszyna ze zmodernizowanymi akumulatorami. Według ANA "nowa bateria pracowała normalnie w trakcie lotu do Tokio".

Japońska ANA ma największą liczbę dreamlinerów w swojej flocie. Obecnie już 18 maszyn tego typu. Linie te były najbardziej poszkodowane w wyniku wstrzymania eksploatacji 17 swoich samolotów w połowie stycznia; łącznie anulowano ok. 3600 lotów. To właśnie w jednym z ich samolotów wykryto usterki w akumulatorach.

Pod koniec kwietnia B787 Dreamliner ANA wykonał bezproblemowy dwugodzinny lot testowy i wylądował na lotnisku Haneda. Był to pierwszy próbny lot dreamlinera w Japonii po przerwie spowodowanej awariami akumulatorów w tych maszynach.

d1wz9e9

20 maja amerykański przewoźnik United Airlines wznowił loty swoich dreamlinerów. Pierwszy z sześciu Boeingów 787 pokonał trasę z Houston w Teksasie do Chicago. Wśród 162 pasażerów na pokładzie znajdowali się prezesi United Airlines i koncernu Boeing

Jako pierwszy przewoźnik na świecie eksploatację dreamlinerów wznowiły 27 kwietnia etiopskie linie lotnicze Ethiopian Airlines.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami PLL LOT, 5 czerwca br. dreamliner polskiego przewoźnika ma się udać w pierwszy rejs do Chicago. Przewoźnik ma trzy B787. Pierwszy dreamliner PLL LOT jest już po modernizacji akumulatorów w centrum serwisowym Boeinga w Etiopii, w drugiej maszynie są one wymieniane. A 17 maja do Warszawy przyleciał nowy B787 prosto z fabryki Boeinga w USA. Pod koniec maja w Warszawie mają już być wszystkie trzy sprawne dreamlinery PLL LOT.

Eksploatację 50 przekazanych już odbiorcom maszyn Boeing 787 wstrzymano bezterminowo 16 stycznia po incydentach z dwoma samolotami tego typu. W jednym przypadku, w Bostonie, był to pożar litowych akumulatorów jonowych, a w drugim, w Japonii, ich dymienie. Po tej decyzji nie latały również dwa dreamlinery będące w posiadaniu Polskich Linii Lotniczych LOT.

d1wz9e9

Boeing dostał pozwolenie na wznowienie lotów, gdy amerykański Federalny Zarząd Lotnictwa (FAA) zaaprobował przedstawione przez koncern plany modyfikacji akumulatorów litowo-jonowych. W ramach poprawek konstrukcyjnych akumulatory zaopatrzono w dodatkowe osłony ognioodporne. Ponadto miejsca ich zamontowania wyposażono w system wentylacyjny, automatycznie usuwający na zewnątrz samolotu ewentualny dym i toksyczne opary. W nowe akumulatory mają być wyposażone wszystkie dotychczas wyprodukowane samoloty B787.

d1wz9e9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wz9e9