Trwa ładowanie...

Los polskich firm wisi na włosku

Branża hydrotechniczna zamarła. Na skutek zmiany interpretacji przepisów podatkowych spółki z tego sektora mogą zbankrutować. Wszystko za sprawą VAT-u i możliwej zapłaty zaległego podatku za ostatnie pięć lat - pisze "Puls Biznesu".

Los polskich firm wisi na włoskuŹródło: Jupiterimages
dfa3tl6
dfa3tl6

Planowane inwestycje, do tej pory obłożone zerową stawką VAT, mogą podrożeć o 23 proc. Do tych zrealizowanych będzie trzeba dopłacić zaległy podatek. Z odsetkami za 5 lat.

Do niebezpiecznego precedensu w tej sprawie doszło za sprawą Hydrobudowy Gdańsk. Na złożone zapytanie o indywidualną interpretację przepisów w sprawie zastosowania zerowej stawki VAT, stawki - dodajmy - stosowanej od lat, dostała od ministerstwa finansów odpowiedź niekorzystną.

Organy podatkowe wykorzystały gdański precedens i odezwały się do wszystkich firm hydrotechnicznych. Jeżeli stwierdzą, że należy się zwrot zaległego podatku, w grę wchodzi spłata w wysokości kilkuset milionów złotych.

Jeśli do tego dojdzie, firmy będą mogły domagać się zwrotu pieniędzy od zamawiającego, a ci - po kasę do Ministerstwa Infrastruktury, więc ostatecznie - do budżetu. Zanim jednak firmy otrzymają zwrot pieniędzy, wiele z nich może nie dotrwać i zbankrutować.

Interpretację przepisów podatkowych w tym zakresie Ministerstwo Finansów może wydać nawet w ciągu dwóch tygodni.

dfa3tl6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfa3tl6