ycipk-412imr

Lotto prosi o dowód. Burza w internecie, a wystarczy doczytać

Lotto wymaga skanu dowodu osobistego i to nic dziwnego. To element procesu weryfikacji klienta. Jeśli nam nie odpowiada, nie musimy tego robić, ale konta w tego typu aplikacji też nie założymy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lotto prosi o dowód, wszystko zgodnie z prawem. Internauci tym razem niesłusznie oburzeni
Lotto prosi o dowód, wszystko zgodnie z prawem. Internauci tym razem niesłusznie oburzeni (PAP, Fot: PAP/Wojciech Pacewicz)
ycipk-412imr

Jeden z użytkowników portalu wykop.pl skarży się, że Lotto żąda od niego skanu dowodu osobistego. Chodzi o zarejestrowanie konta internetowego tak, by móc płacić za kupony i skreślać liczby poprzez specjalną aplikację.

"Tyle się mówi, że przesyłanie zdjęć dowodów osobistych czy ich xerowanie jest skrajnie niebezpieczne. A tutaj państwowa firma Totalizator Sportowy wprost prosi o skan obu stron dowodu, nawet nie sugerując, żeby coś wymazać. Co to ma być, pytam się?" - czytamy we wpisie, zachowana oryginalna pisownia.

Czytaj też: RODO. Wypożyczalnie nie mają prawa zabierać dowodów

ycipk-412imr

Przepisy się zmieniły i dowodu (i innych dokumentów) kserować czy skanować nie można - to prawda. Jednak prawdą jest też to, że nowe prawo nie obejmuje wszystkich podmiotów. W wyżej wymienionym przypadku wszystko jest jak należy. Lotto ma prawo wymagać skan dowodu osobistego, by ukończyć proces weryfikacji klienta, koniecznej do założenia konta w systemie. Totalizator Sportowy (TS) zapewnia, że "niezwłocznie po przeprowadzeniu weryfikacji" skan lub fotokopia dokumentu tożsamości są usuwane. Robi tak nie tylko TS, ale też m.in. firmy bukmacherskie. A legalnie skanu prawa jazdy żądać mogą aplikacje carsharingowe, do wynajmu pojazdów na minuty. I nic w tym dziwnego.

Czytaj także: Dowód osobisty potrzbeny. Jak nie, to sprawy nie załatwimy

Co więcej, jak głosi regulamin Lotto, uwierzytelnienia można dokonać też w jednym z oddziałów. "Gracz jest uprawniony do weryfikacji swoich danych na podstawie dowodu osobistego okazanego w jednym z Oddziałów Totalizatora Sportowego. Dane Gracza sprawdzane w procesie weryfikacji to: imię i nazwisko, PESEL, seria i numer dowodu osobistego" - czytamy. To oznacza, że osoby, które nie chcą wysyłać skanu swojego dokumentu poprzez aplikację, mogą ukończyć rejestrację w jednym z fizycznych oddziałów Lotto. Potwierdza to jeden z internautów, który właśnie w ten sposób dokonał weryfikacji konta.

Oficjalne stanowisko Totalizatora

ycipk-412imr

Po publikacji artykułu, do sprawy odniósł się bezpośrednio Totalizator Sportowy. Poniżej publikujemy stanowisko firmy.

Totalizator Sportowy jako spółka Skarbu Państwa, która realizuje monopol państwa w zakresie gier liczbowych i loterii pieniężnych, dba o najwyższe standardy w zakresie odpowiedzialnej gry. Jednym z elementów odpowiedzialnej gry jest zapewnienie bezpieczeństwa danych pozyskanych od graczy. Realizując ten cel Spółka współpracuje wyłącznie z profesjonalnymi podmiotami będącymi liderami w dziedzinie bezpieczeństwa teleinformatycznego.

Pragniemy wskazać, iż czynności prowadzone podczas rejestracji w serwisie gry.lotto.pl są prowadzone na podstawie Regulaminu tego serwisu oraz są zgodne z przepisami prawa. Ustawa z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych zobowiązuje organizatora gier hazardowych do wprowadzenia procedury weryfikacji ukończenia 18 roku życia przez uczestnika gry. Przesyłany w trakcie rejestracji obraz dowodu pozwala Totalizatorowi Sportowemu potwierdzić tożsamość gracza oraz jego pełnoletność.

Zaznaczamy jednakże, że proces ten przebiega w czasie rzeczywistym i obraz dowodu nie jest w żaden sposób przechowywany, a weryfikowane są tylko dane niezbędne do potwierdzenia tożsamości i wieku. Graczowi ponadto zapewniono także możliwość weryfikacji stacjonarnej, która odbywa się w jednym z 17 naszych oddziałów Totalizatora Sportowego poprzez okazanie dowodu. W trakcie tego procesu nie jest wykonywany skan ani fotokopia dokumentu. W przyszłości planowany jest także rozwój stacjonarnej metody weryfikacji poprzez jej udostępnienie w wybranych punktach sprzedaży.

Odpowiedzialność jaka spoczywa na Totalizatorze Sportowym jako organizatorze rozrywki dla graczy wymusza stosowanie środków które maja zapewnić nie tylko zgodność z prawem prowadzonej działalności ale przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo graczy pod każdym kątem.

ycipk-412imr

Należy wskazać, iż podmioty które nielegalnie organizują gry hazardowe przez sieć Internet nie wymagają przesyłania skanu dowodu osobistego. Z pozoru jest to duże ułatwienie dla graczy biorących udział w takich nielegalnych grach. Jednakże tak naprawdę oznacza to niespełnianie podstawowych standardów bezpieczeństwa i odpowiedzialności za gracza, bowiem brak weryfikacji wieku i tożsamości gracza rodzi wiele bardzo poważnych ryzyk właśnie dla samego gracza.

Pomijając zatem kwestię samej odpowiedzialności gracza w grach organizowanych na takich platformach (z uwagi na fakt, iż taki udział jest przestępstwem skarbowym zagrożonym karą grzywny do maksymalnej wysokości 3 600 000 zł) to należy wskazać że powyższe nieodpowiedzialne działanie ze strony organizatorów takich nielegalnych gier może prowadzić do dopuszczenia udziału w grach hazardowych osób niepełnoletnich, może prowadzić do utraty środków finansowych gracza, zwiększa ryzyko uzależnienia, powoduje niekontrolowany przepływ danych osobowych, w tym niezgodne z prawem ich przetwarzanie, itd.

Reasumując wskazać należy że weryfikacja gracza stosowana przez TS daje graczowi gwarancję, że uczestniczy on w legalnej grze hazardowej, że przekazane przez niego środki w ramach ePortfela jak i potencjalne wygrane są bezpieczne i nie zostaną przekazane na rzecz nieuprawnionych podmiotów, że jego dane osobowe nie zostaną użyte w sposób nieuprawniony.

Obejrzyj: Kto może skserować dowód. Ekspert wyjaśnia

ycipk-412imr

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
ycipk-412imr
ycipk-412imr
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-412imr