Trwa ładowanie...
d4jb63r

MAC: projekt rozporządzenia ws. przepływności łącza dla

...

d4jb63r
d4jb63r

MAC: projekt rozporządzenia ws. przepływności łącza dla szerokopasmowego dostępu do internetu jednostek uprawnionych (komunikat)

22.04. Warszawa - MAC informuje:

Rozporządzenie dotyczące przepływności łącza dla usługi szerokopasmowego nie wpłynie na sytuację szkół. Do 23 kwietnia trwają konsultacje w sprawie wymaganej przepływności łącza dla usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu jednostek uprawnionych. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji planuje wydanie tego rozporządzenie, ponieważ 22 stycznia 2015 r. upływa termin obowiązywania rozporządzenia Ministra Infrastruktury (Rozporządzenie z dnia 24 marca 2005 r w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących świadczenia usługi powszechnej oraz wymagań dotyczących świadczenia usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu dla jednostek uprawnionych, Dz. U. Nr 68, poz. 592 z późn. zm.).

Projektowane rozporządzenie wynika z postanowień Prawa Telekomunikacyjnego (art. 81 ust. 4), zgodnie z którym należy wskazać, jakie są obowiązki przedsiębiorcy wyznaczonego do świadczenia usługi powszechnej. Do 2011 r. takim przedsiębiorcą była Telekomunikacja Polska S.A. , ale po 8 maja 2011 r. nie został on już wyznaczony.

d4jb63r

Oznacza to w praktyce, że projektowane rozporządzenie nie będzie dotyczyło żadnego przedsiębiorcy, który dziś zapewnia przyłączenia szkół do sieci - żaden z nich nie robi tego w ramach usługi powszechnej.

Rozporządzenie nie ma więc wpływu na realizację Programu Cyfrowa Szkoła. Ponieważ jednak w trakcie trwających teraz konsultacji projektu pojawiły się głosy zaniepokojonych obywateli, uprzejmie informujemy, iż mimo braku przedsiębiorcy wyznaczonego do świadczenia usługi powszechnej, MAC dostosuje projektowane przepisy o przepływności do celów wskazanych w Europejskiej Agendzie Cyfrowej - co najmniej 30 Mb/s.

Problem dostępu szkół do szerokopasmowego internetu jest dla MAC niezmiernie istotny - Ministerstwo w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa realizowanego w latach 2014-20 ze wsparciem funduszy unijnych, zakłada wparcie podłączenia szkół publicznych (str. 15 Programu precyzyjny Polska Cyfrowa). Program zakłada, że tworzona infrastruktura dla szkół powinna umożliwić osiągnięcie nie tylko parametrów sieci szerokopasmowych wskazanych w Europejskiej Agendzie Cyfrowej (co najmniej 30 Mb/s), ale także wyższych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kos/

d4jb63r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jb63r