MAC ws. konferencji nt. mowy nienawiści w debacie publicznej (komunikat)

...

19.09. Warszawa - MAC informuje:

W Warszawie trwa konferencja pn. "Mowa nienawiści w debacie publicznej - gdzie spoczywa odpowiedzialność?" organizowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wraz z Radą Europy z udziałem środków pochodzących z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego EOG.

W konferencji bierze udział m. in. minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, sekretarz generalny Rady Europy Thorbjorn Jagland oraz Ingrid Schulerud, ambasador, Sekcji ds. Europy Centralnej oraz Funduszy Norweskich i EOG w Ministerstwie Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych Norwegii.

Podczas konferencji Michał Boni podkreślał, że jednym z najważniejszych zadań jest budowanie tamy dla przeobrażania się mowy nienawiści w akty nienawiści. - Odpowiedzią na to zjawisko jest tworzenie odpowiednich norm prawnych, ale również kształtowanie norm społecznych i klimatu społecznego, który jest nam potrzebny, żeby mowie nienawiści przeciwdziałać.

Minister informował, że pełnomocnik rządu ds. równego traktowania współdziała z kierowaną prze niego Radą do spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji. - Na ostatnim posiedzeniu Rady uznaliśmy, że oprócz przeciwdziałania nietolerancji rasowej, narodowościowej, etnicznej, trzeba poszerzyć działania na homofobię i transfobię, bo one dziś, kto wie czy nie najbardziej, generują zjawiska mowy nienawiści - mówił minister.

Podkreślił, że potrzebne jest nam nowe braterstwo w budowaniu klimatu, w budowaniu tamy przeciw mowie nienawiści i przeciw obojętności na mowę nienawiści. - A jeśli braterstwo, to zwracam się do Państwa i do tych, którzy nas oglądają przez internet -popatrzmy po bratersku. Starajmy się porozumieć z braćmi i siostrami żydowskiego pochodzenia, rozmawiajmy z braćmi i siostrami muzułmanami, rozmawiajmy i szanujmy braci gejów i rozmawiajmy i szanujmy siostry lesbijki, szanujmy braci o zmiennej tożsamości płciowej. Szanujmy ich odmienność. Nie bójmy się tego! - apelował Michał Boni.

Wśród zaproszonych na Konferencję gości znaleźli się m.in. wysocy przedstawiciele administracji publicznej, ambasadorowie oraz przedstawiciele licznych organizacji pozarządowych, a także kilkudziesięciu gości z zagranicy, przede wszystkim reprezentanci Rady Europy.

Konferencja jest częścią działań podejmowanych w związku z kampanią "No hate speech movement" zainicjowaną przez młodych ludzi i wspartą przez Radę Europy. Kampania ta wchodzi w skład projektu pn. "Młodzież walcząca z mową nienawiści w sieci" (Young People Combating Hate Speech Online) realizowaną w latach 2012-2014. Celem tych działań jest walka z mową nienawiści, szczególnie w formach pojawiających się w Internecie, poprzez angażowanie młodzieży. Kampania ma zarówno swój wymiar ogólnoeuropejski, krajowy i lokalny. Działania związane z Kampanią odbywające się na terenie Polski, są przygotowywane przez Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy "Polis".

Konferencja pn. "Mowa nienawiści w debacie publicznej - gdzie spoczywa odpowiedzialność?" ma stanowić również etap przygotowawczy dla konferencji: pn. "Wolność słowa i demokracja w erze cyfrowej: szanse, prawa, obowiązki", która odbędzie się w dniach 7-8 listopada w Belgradzie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

Źródło artykułu:PAP
internetredyskryminacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)