Maciej Bando nowym prezesem URE

Premier Donald Tusk powołał dotychczasowego wiceprezesa Urzędu Regulacji Energetyki Macieja Bando na stanowisko prezesa tego urzędu - poinformował w poniedziałek URE na swojej stronie internetowej. Kadencja nowego prezesa ma trwać pięć lat.

02.06.2014 13:15

Bando pełnił obowiązki wiceprezesa Urzędu Regulacji Energetyki od 1 stycznia 2012 r. Od 11 grudnia 2013 r. wykonywał także obowiązki prezesa URE.

Szef URE ma w swoich kompetencjach realizację zadań dotyczących regulacji gospodarki paliwami i energią oraz promowania konkurencji.

Po raz pierwszy wybór nowego szefa URE nastąpił w drodze konkurencyjnego naboru przeprowadzanego przez zespół powołany przez szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z upoważnienia premiera. Nowe zasady wyboru prezesa URE, przywracające m.in. kadencyjność, obowiązują od września 2013 r.

Jak poinformował URE, Bando jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej oraz studiów podyplomowych biznesu i zarządzania. Ukończył także kursy i szkolenia z zakresu zarządzania i finansów. Przez wiele lat w różnych podmiotach pełnił funkcję dyrektora finansowego lub członka zarządu odpowiedzialnego za finanse i inwestycje. W latach 2002-2009 związany był z Polską Grupą Energetyczną, gdzie pełnił m.in. funkcję wiceprezesa Zarządu Elektrowni Szczytowo-Pompowych (obecnie PGE Energia Odnawialna) oraz dyrektora Biura Inwestycji w PGE Dystrybucja Warszawa Teren. Autor analiz i raportów z zakresu energetyki. Jako ekspert współpracował m.in. z grupą CASE.

Do zadań prezesa URE należy m.in.: monitorowanie funkcjonowania systemu gazowego i elektroenergetycznego, udzielanie i cofanie koncesji, uzgadnianie projektów planów rozwoju przedsiębiorstw energetycznych, zatwierdzanie instrukcji ruchu i eksploatacji sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, ustalanie metod kontroli i podejmowanie działań dla poprawy efektywności przedsiębiorstw energetycznych, określanie wskaźników i cen wskaźnikowych istotnych dla procesu kształtowania taryf, ustalanie okresu obowiązywania taryf i współczynników korekcyjnych, wydawanie świadectw pochodzenia energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii i świadectw pochodzenia z kogeneracji oraz ich umarzanie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)