Trwa ładowanie...
d2fw28t

Magellan liczy na utrzymanie tempa wzrostu portfela w drugim półroczu (opis)

03.09. Warszawa (PAP) - Magellan spodziewa się utrzymania w II półroczu tempa wzrostu wartości umów zawieranych ze szpitalami i ich dostawcami, liczy też na wzrost kontraktacji...

Share
d2fw28t

03.09. Warszawa (PAP) - Magellan spodziewa się utrzymania w II półroczu tempa wzrostu wartości umów zawieranych ze szpitalami i ich dostawcami, liczy też na wzrost kontraktacji związanych z inwestycjami służby zdrowia i samorządów. Spółka chce utrzymać w II półroczu ponad 20-proc. wzrost portfela. W całym roku Magellan celuje w wynik na poziomie konsensusu rynkowego.

"Nasza sprzedaż realizowana w ramach działalności podstawowej rośnie stale o 10-15 proc. i spodziewamy się utrzymania takiego tempa w drugiej połowie roku. Zakładamy natomiast wzrost kontraktacji związanych z inwestycjami samorządów oraz dalszy dynamiczny przyrost sprzedaży w MedFinance oraz spółkach zagranicznych" - powiedział podczas wtorkowej konferencji prezes Krzysztof Kawalec.

"W drugim półroczu chcielibyśmy utrzymać tempo 20-proc. wzrostu portfela w ujęciu rok do roku. W trzecim kwartale spodziewamy się przekroczenia bariery 1 mld zł jego wartości" - dodał.

d2fw28t

W całym pierwszym półroczu Magellan podpisał ze swoimi klientami umowy o łącznej wartości 914 mln zł, co oznacza wzrost o 22 proc. w ujęciu rok do roku.

"Nadal widzimy silny popyt na nasze produkty, jedynym pytaniem pozostaje jak będzie zachowywała się konkurencja. W tej chwili widzimy, że rynek, na którym operujemy, staje się coraz bardziej konkurencyjny" - powiedział prezes.

Portfel aktywów finansowych grupy na koniec pierwszej połowy tego roku wzrósł o 24 proc. rdr i 6 proc. w stosunku do końca 2012 roku, osiągając wartość 985 mln zł.

Wyniki Magellana w pierwszym półroczu obciążyły odpisy aktualizujące wartość portfela na kwotę minus 1,8 mln zł. W drugim półroczu spółka oczekuje kontynuacji wzmożonych odpisów, możliwy jest wzrost ich wartości w stosunku do portfela aktywów.

d2fw28t

"Odpisy wynikają ze wzrostu udziału w naszym portfelu jednostek objętych pełnym ryzykiem kredytowym, co jest spowodowane postępującą komercjalizacją szpitali. Trzeba się przyzwyczaić, że ekspozycja Magellana na ryzyko kredytowe będzie wzrastać, a wraz z nią, potencjalnie, odpisy" - powiedział prezes.

Na koniec czerwca stan odpisów aktualizacyjnych spółki wyniósł 6 mln zł i stanowił 0,61 proc. całego portfela.

Prezes Kawalec potwierdził, że grupa celuje w całoroczny wynik na poziomie konsensusu rynkowego.

"Nie zaskoczyliśmy rynku wynikami w pierwszej połowie roku i zapewne nie zaskoczymy też w drugiej" - powiedział prezes.

d2fw28t

Konsensus prognoz analityków zakłada wypracowanie przez spółkę w tym roku 43,3 mln zł zysku netto i 140 mln zł przychodów. W pierwszym półroczu Magellan wypracował 20 mln zł zysku netto i 62,8 mln zł przychodów.

Magellan sonduje obecnie wejście na nowy rynek zagraniczny, decyzja ma zapaść do końca tego roku.

"Analizujemy jeden z rynków regionu, na którym rynek usług świadczonych przez Magellana jest na wczesnym etapie rozwoju" - powiedział Kawalec.

Poza Polską Magellan prowadzi obecnie działalność w Czechach i na Słowacji. Udział jednostek zagranicznych w portfelu grupy wyniósł na koniec czerwca 9 proc. (PAP)

kuc/ jtt/

d2fw28t

Podziel się opinią

Share
d2fw28t
d2fw28t