Magister nie będzie pracować w magazynie
Które błędy myślenia o karierze najczęściej ujawniają kandydaci podczas warsztatów „111 minut”?
– Które błędy myślenia o karierze najczęściej ujawniają kandydaci podczas warsztatów „111 minut”?
Artur Ragan, rzecznik prasowy i ekspert ds. autoprezentacji, agencja pracy Work Express:
– Brak wiary w sens planowania kariery, z uwagi na niestabilność rynku pracy. Przekonanie o własnej wszechstronności i potencjale, dzięki którym kandydat w krótkim czasie przystosuje się do każdej pracy. Nieodpowiadanie na niektóre oferty, będąc przekonanym, że to praca dla znajomych, a nie dla fachowców z zewnątrz. Skupianie się na treści rozmowy kwalifikacyjnej, a całkowite pomijanie autoprezentacji. W przypadku CV - poleganie na treści, a nie na wyglądzie, ignorowanie literówek i innych błędów. Negowanie przydatności zatrudnienia tymczasowego na zasadzie „praca tymczasowa jest dla „fizoli”. Magister nie będzie pracował w magazynie, żeby zdobyć doświadczenie zawodowe.
– Który z nich można określić jako „problem numer jeden”?
– Najgroźniejszy z błędów w planowaniu kariery to przekonanie, że kariera zaczyna się dopiero po ukończeniu edukacji. W efekcie, większość polskich absolwentów w dniu otrzymania dyplomu nie ma żadnego doświadczenia zawodowego, niektórzy „odfajkowali” jedną praktykę wakacyjną, często niezwiązaną z kierunkiem kształcenia, a prawie nikt nie ma sprecyzowanego celu zawodowego. Tymczasem pracodawca, który rozważa zatrudnienie nowicjusza, chce mieć przynajmniej pewność, że ta osoba poważnie traktuje swoje życie, że zaangażuje się w naukę zawodu. Jeśli naprzeciwko zasiądzie ktoś, kto nie ma pomysłu nawet na swoje własne życie, nie da pracodawcy żadnego argumentu przemawiającego za jego zatrudnieniem. Dlatego planowanie kariery należy zaczynać od znalezienia jakiejś pasji, czegoś co chcemy poznawać i umiejętności, które chcemy doskonalić. W ten sposób pracodawca zobaczy, że kandydat potrafi być wytrwały i zaangażowany.
*Polecamy: * Po tych studiach płacą ponad 13 tys. zł
– Warsztat realizowany w ramach projektu „111 minut do kariery” trwa naprawdę 111 minut. Które z tych błędów można naprawić podczas niecałych dwóch godzin?
– Na pewno można przekazać najważniejsze wskazówki dotyczące autoprezentacji i przygotowania CV. Największe zaangażowanie budzi zawsze omawianie „antywzorców”, ponieważ z cudzych błędów możemy się śmiać i możemy je komentować bez ochronnego dystansu. Dobry efekt daje też porównanie rozmowy kwalifikacyjnej do egzaminu – konwencja znana studentom pozwala szybciej ogarnąć m.in. kwestię przygotowania się i niuansów komunikacji z rekruterem/pracodawcą.
– Projekt działa od kilku lat. Jak przez ten czas zmieniały się potrzeby uczestników?
– Nie zaobserwowałem znaczących zmian. To, co zwróciło moją uwagę podczas warsztatów na Akademii Leona Koźmińskiego, to powszechne zainteresowanie kwestią pytań, których pracodawcy nie wolno zadawać w trakcie rekrutacji. Być może dlatego, że na sali był większy niż zwykle odsetek osób aktywnie szukających zatrudnienia? Wielu dzieliło się swoimi doświadczeniami z takich sytuacji.
*Polecamy: * Po tych studiach płacą ponad 13 tys. zł – Studenci których kierunków najlepiej radzą sobie z informacjami na temat zarządzania karierą? **
– Podczas warsztatów w Łodzi na sali zasiadło wielu studentów kierunków ścisłych i widać było, że bardzo uważnie śledzą każdy wątek. Na początku pochwaliłem ich za wybór kierunków i zapowiedziałem, że ze wszystkich zgromadzonych stosunkowo najłatwiej znajdą pracę zgodną z wykształceniem, ale i tak „inżynierowie” wyróżniali się zdecydowanie na korzyść. Przedstawiciele kierunków humanistycznych zwykle stanowili większość, ale często przejawiali kompletną dezorientację i brak pomysłu na samych siebie. Student 4. roku filologii polskiej, który nie wie, co będzie robił za półtora roku, żeby zarobić na swoje utrzymanie, nie robi dobrego wrażenia. Mam nadzieję, ze przynajmniej kilkuset osobom pomogliśmy wybrać „kierunek zawodowego marszu”.
*„111 Minut do Kariery” to warsztaty dla studentów organizowane przez agencję pracy tymczasowej Work Express . Odbyły się już w Katowicach, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu. Uczestnicy uczą się m.in. jak zadbać o swój wizerunek .
MA