Mała aktywność rynku w oczekiwaniu na RPP
Wtorkowy, poranny handel na rynku złotego przebiega w spokojnej atmosferze, przynosząc stabilizację w zakresie wczorajszej zmienności. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1330 PLN za euro, 3,1682 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,3709 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą aktualnie 3,983% w przypadku obligacji 10-letnich.
05.03.2013 08:38
Ostatnie kilka sesji na złotym przebiega w oczekiwaniu na jutrzejszą, marcową decyzję RPP. W lutym Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się obniżyć koszt kredytu czwarty raz z rzędu (25pb.), sprowadzając główną stopę procentową do poziomu 3,75%. Ostatnie lepsze od oczekiwań dane makroekonomiczne z kraju (m.in. PKB za IV kw.) spowodowały, iż rynek zaczął zastanawiać się czy marcowa decyzja nie będzie ostatnią w aktualnym cyklu luzowania monetarnego. Przede wszystkim na rynku widoczny jest stan oczekiwania na jutrzejszą decyzję i powoduje on wyraźny spadek aktywności uczestników rynku, reagujących jedynie w sposób proporcjonalny na wydarzenia mające miejsce na eurodolarze. Podobny schemat obserwujemy na rynku polskiego długu, który od kilkunastu sesji oscyluje blisko 4,00% notując analogiczne ruchy jak niemieckie bundy.
W trakcie dzisiejszego handlu brak jest znaczących wydarzeń makroekonomicznych w kraju. RPP rozpoczyna pierwszy dzień dwudniowego posiedzenia, gdzie decyzję poznamy dopiero jutro. Dodatkowo MF przedstawi podaż na czwartkową aukcję zamiany (DS1023, WZ0124, WS0429). Również kalendarz makro z szerokiego rynku nie będzie stanowić istotnego impulsu dla notowań (głównie usługowe indeksy PMI) potwierdzając, iż mała aktywność uczestników obrotu może utrzymać się, aż do jutrzejszej RPP.
Z rynkowego punktu widzenia względna stabilizacja notowań eurodolara powyżej zakresu 1,30 USD pomaga również wycenie bardziej ryzykownych walut (w tym koszyka CEE). W przypadku EUR/PLN znajdujemy się obecnie blisko wsparcia na 4,125 PLN, które przebicie wymagałoby mocnego impulsu. Równocześnie ruchy na północ ograniczane są przez obszar 4,14 – 4,151 PLN. Stan ten najprawdopodobniej utrzymany zostanie, aż do jutrzejszej decyzji RPP.
Konrad Ryczko
analityk
makler papierów wartościowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |