Maria Skłodowska-Curie ponownie na banknocie
Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu nowy banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł z wizerunkiem Marii Skłodowskiej-Curie. W ten sposób NBP upamiętni 100. rocznicę przyznania Nagrody Nobla wybitnej uczonej. To już drugi banknot z wizerunkiem polskiej noblistki.
Banknot wejdzie do obiegu w piątek - poinformowało PAP biuro prasowe NBP. Jak podaje, pierwszy banknot z wizerunkiem Skłodowskiej-Curie o nominale 20 tys. zł został wycofany z obiegu w związku z denominacją złotego w 1995 r.
- Maria Skłodowska-Curie będzie jedyną kobietą, której wizerunek ozdobi współczesny polski banknot - podaje NBP
Na przedniej stronie banknotu poza wizerunkiem Marii Skłodowskiej-Curie znajdzie się widok budynku Sorbony w Paryżu. Z kolei na stronie odwrotnej - medal wręczany osobom wyróżnionym Nagrodą Nobla, widok budynku Instytutu Radowego w Warszawie oraz cytat z wypowiedzi Marii Skłodowskiej-Curie: "Rad wykryłam, lecz nie stworzyłam, więc nie należy do mnie, a jest własnością całej ludzkości".
Autorem projektu banknotu jest Agnieszka Próchniak, twórcą projektu matrycy stalorytniczej jest Przemysław Krajewski. Banknot został wyprodukowany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych w nakładzie 60 tys. sztuk.
Banknot ze Skłodowską-Curie można nabyć wyłącznie na aukcji w serwisie Kolekcjoner pod adresem www.kolekcjoner.nbp.pl. Więcej informacji na temat banknotu można znaleźć na stronie internetowej NBP.
Maria Skłodowska-Curie urodziła się w 1867 r. w Warszawie w domu przy ul. Freta, gdzie dziś znajduje się poświęcone jej Muzeum. W stolicy spędziła 19 pierwszych lat swojego życia. Później podjęła studia na paryskiej Sorbonie, które ukończyła z I lokatą z fizyki i II z matematyki. W 1895 r. wyszła za mąż za francuskiego fizyka, Piotra Curie, stając się także obywatelką francuską.
Skłodowska-Curie jako pierwsza kobieta w historii otrzymała Nagrodę Nobla. W 1903 r. nagroda w dziedzinie fizyki została przyznana w połowie małżonkom Curie i fizykowi francuskiemu Henri Becquerelowi za odkrycie zjawiska promieniotwórczości.
Była pierwszą kobietą, której pozwolono wygłosić wykład na paryskiej Sorbonie, a dwa lata później została profesorem tej uczelni (przed nią nie udało się to żadnej kobiecie), z kolei w latach 1911-1933 jako jedyna kobieta uczestniczyła w Konferencjach Solvayowskich, międzynarodowych spotkaniach największych fizyków tamtych czasów.
W 1911 r. Skłodowska-Curie otrzymała samodzielnie Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie polonu i radu oraz prace nad wydzieleniem czystego radu.
Prace i odkrycia naukowe Marii Skłodowskiej-Curie zrewolucjonizowały naukę i spojrzenie na atom, co z kolei pozwoliło na rozwój współczesnej fizyki i powstanie nowych dziedzin nauki, takich jak chemia radiacyjna czy fizyka jądrowa. Możliwa stała się także budowa reaktorów i elektrowni jądrowych, a odkrycie radu i jego medycznych zastosowań zaowocowało m.in. rozwojem onkologii.
Maria Skłodowska-Curie zmarła we Francji, 4 lipca 1934 r. Pochowano ją w rodzinnym grobie Curie w Sceaux koło Paryża. W 1995 r. prochy Marii i Piotra Curie spoczęły we francuskim Panteonie, obok innych zasłużonych dla Francji. Uczona jest jedyną kobietą uhonorowaną w ten sposób za własne zasługi naukowe i jedyną nieurodzoną we Francji osobą spoczywającą w Panteonie.