MF chce ułatwić przekształcenia oddziałów zagranicznych banków w banki krajowe

02.02. Warszawa (PAP) - Resort finansów przygotował projekt nowelizacji prawa bankowego, która ma ułatwić przekształcenia oddziałów zagranicznych banków w banki krajowe, które...

02.02.2011 | aktual.: 02.02.2011 19:38

02.02. Warszawa (PAP) - Resort finansów przygotował projekt nowelizacji prawa bankowego, która ma ułatwić przekształcenia oddziałów zagranicznych banków w banki krajowe, które podlegają polskiemu nadzorowi finansowemu.

MF tłumaczy w uzasadnieniu projektu, opublikowanego na stronie internetowej resortu, że celem nowelizacji jest wprowadzenie przepisów umożliwiających przekształcenie oddziału instytucji kredytowej działającego na terytorium Polski - w bank krajowy w formie spółki akcyjnej. Zmiana ma określać warunki, zasady oraz procedury przekształcenia.

"Możliwość przekształcenia w bank krajowy nabiera szczególnego wymiaru w przypadku oddziałów instytucji kredytowych, które osiągnęły znaczący udział w polskim rynku lub relatywnie dużą skalę działalności" - pisze MF w uzasadnieniu.

Według resortu tego typu oddziały mogą generować istotne ryzyko z punktu widzenia samej instytucji kredytowej, jak i polskiego rynku finansowego.

"Rozwiązania proponowane w projekcie mogą pozytywnie przyczynić się do utrzymania stabilności finansowej na rynku krajowym, stanowiąc instrument tzw. pakietu antykryzysowego" - podkreślono.

"Prawo unijne pozwala na otwieranie oddziałów instytucji kredytowych, ale w przypadku instytucji ze znaczącym udziałem w rynku, ważnych systemowo, w dodatku oferujących masowe produkty wymagające ścisłej i bieżącej kontroli, prowadzenie działalności w formie osobnych banków licencjonowanych w Polsce jest korzystne zarówno z punktu widzenia klientów, banku, jak i systemu" - powiedziała PAP Marta Chmielewska-Racławska z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

Dodała, że licencja bankowa uzyskana w Polsce oznacza, że taki bank podlega krajowemu prawu i rekomendacjom KNF, a także należy do polskiego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG).

Proponowana przez Ministerstwo Finansów zmiana wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Polbanku, który prowadzi działalność jako oddział zagranicznego banku, co oznacza, że nie podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.

W ubiegłym roku Polbank informował, że bank podjął działania, aby otrzymać licencję KNF i nie podlegać dłużej nadzorowi greckiemu. Wskazywano, że względu na dużą skalę działalności banku, aby proces przebiegał bez problemu, konieczna może się okazać zmiana w prawie bankowym. (PAP)

mmu/ je/ ana/

Źródło artykułu:PAP
bankiusługimf
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)