MF namawia kupujących, by nie wspierali szarej strefy i brali paragony
Ruszyła kolejna, zimowa edycja akcji "Weź paragon" - poinformowało Ministerstwo Finansów. Podczas kampanii, która potrwa do 2 marca, pracownicy fiskusa będą przekonywać kupujących, by nie wspierali szarej strefy i żądali paragonów od sprzedawców.
20.01.2014 | aktual.: 20.01.2014 14:57
Podobnie jak w ubiegłych latach akcja będzie się odbywać pod hasłem "Nie bądź jeleń, weź paragon". Według resortu finansów kampania ma na celu informowanie społeczeństwa o prawach i korzyściach płynących z egzekwowania od sprzedawców wydawania paragonów za wykonane u nich zakupy.
- Jako klienci mamy prawo do otrzymania paragonu, który jest naszym jedynym dokumentem ułatwiającym złożenie reklamacji, daje on nam możliwość porównania cen oraz pewność, że zapłacony przez nas w cenie podatek trafił do budżetu państwa, a nie do kieszeni nieuczciwego sprzedawcy - poinformowała rzeczniczka ministerstwa Wiesława Dróżdż.
Jej zdaniem w ten sposób każdy konsument ma także realny wpływ na zmniejszanie szarej strefy i wsparcie uczciwej konkurencji. - Obowiązek wydawania przez sprzedawców paragonów przy każdej transakcji ma duże znaczenie nie tylko dla kupującego, ale również dla wszystkich uczciwych przedsiębiorców, którzy rejestrują sprzedaż na kasie i odprowadzają naliczone w cenie podatki - dodała.
Zaznaczyła, że sprzedaż towarów i usług bez uwzględnienia należnych podatków stanowi zagrożenie dla uczciwej konkurencji.
Zgodnie z informacjami z MF w ramach akcji pracownicy urzędów kontroli skarbowej, izb skarbowych oraz urzędów skarbowych będą informować i edukować przede wszystkim właścicieli sklepów, stoisk, straganów, ich klientów oraz młodzież i dzieci. - Dla tych ostatnich organizowane będą spotkania na obozach zimowych, konkursy i wystawy oraz wiele innych działań - wskazała Dróżdż.
Podobnie jak w poprzednich edycjach akcji (odbywa się ona w okresie ferii zimowych i w wakacje), również i tym razem akcję wspiera znany polski satyryk Andrzej Mleczko. MF podało, że jego rysunek, który trafi na plakaty i pocztówki, w sposób charakterystyczny dla artysty - lekki i satyryczny - ma informować klientów i sprzedających o potrzebie brania i wydawania paragonu.