MF ostrzega przed kupowaniem alkoholu z nielegalnych źródeł

Ministerstwo Finansów ostrzega, że towary kupowane z nielegalnych źródeł, w tym alkohol, mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Resort przypomina w poniedziałkowym komunikacie, że dostępny jest internetowy system informacji o banderolach akcyzowych.

MF ostrzega przed kupowaniem alkoholu z nielegalnych źródeł
Źródło zdjęć: © AFP | Alexandr Nemenov

31.12.2012 | aktual.: 31.12.2012 19:39

W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Ministerstwa Finansów napisano, że resort wraz z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych udostępnił System Informacji o Banderolach Akcyzowych (SIBA). Informacje można znaleźć na stronie www.banderolaakcyzowa.pl.

"Ministerstwo Finansów ostrzega, że towary kupowane z nielegalnych źródeł, w tym alkohol, mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Przypadki zatruć alkoholem metylowym, których źródłem były podrobione wyroby alkoholowe nadal wymagają podejmowania szczególnych działań i środków ostrożności. Wyroby alkoholowe nabywane z nielegalnych źródeł lub które zostały wytworzone z odkażonego alkoholu przeznaczonego do celów przemysłowych są niebezpieczną trucizną, której spożycie może być śmiertelne" - podkreślono w komunikacie.

Resort przypomina, że każdy, kto kupuje wyrób akcyzowy, może sprawdzić znak skarbowy akcyzy (banderolę), który jest naklejony na opakowaniu. Dzięki temu można dowiedzieć się, czy banderola jest autentyczna i czy została umieszczona na właściwym produkcie.

"SIBA jest również dostępny przez telefony komórkowe posiadające dostęp do internetu. W system można wpisać serię i rok wytworzenia sprawdzanej banderoli oraz jej indywidualny numer. Uzyska się odpowiedź, czy dana banderola akcyzowa jest prawidłowa, czy też nie" - poinformowano.

Dodano, że "w wypadku otrzymania informacji negatywnej, można podejrzewać, że mamy do czynienia z banderolą, która nie jest autentyczna, jest przeterminowana lub została przeklejona na inny wyrób".

Resort radzi, aby w wypadku podejrzenia sfałszowania banderol kontaktować się ze Służbą Celną pod nr tel. 800 060 000 (całodobowy bezpłatny telefon interwencyjny) lub drogą e-mailową: www.powiadom-clo@mofnet.gov.pl, albo z najbliższą jednostką policji pod telefonem 997 lub 112.

"Cały czas resort finansów prowadzi intensywne działania kontrolne handlu alkoholem, także w celu wyeliminowania nielegalnej sprzedaży wyrobów podrabianych. Dla skutecznej realizacji tego zadania niezbędna jest współpraca ze wszystkimi, których działania cechuje odpowiedzialność za bezpieczeństwo społeczeństwa, w tym za zdrowie i życie obywateli" - oceniono w komunikacie.

Prawdopodobnie zatrucie alkoholem metylowym było przyczyną śmierci w ubiegłym tygodniu trzyosobowej rodziny w Gołkowicach w powiecie wodzisławskim. Mężczyzna, w którego organizmie stwierdzono metanol, zmarł także niedawno w szpitalu w Zawierciu. W sobotę poinformowano o zgonie mężczyzny z Pawłowic, który pił alkohol w pierwszym dniu świąt Bożego Narodzenia; zmarł dzień później w szpitalu w Jastrzębiu Zdroju. W minionych czterech miesiącach z powodu spożycia podejrzanego alkoholu zmarło na Śląsku 12 osób; trzy kolejne przypadki czekają na ostateczne potwierdzenie, że przyczyną śmierci był metanol.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)