Trwa ładowanie...

MF po styczniu sfinansowało 53 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych

W styczniu resort finansów odbudował stan środków złotowych i walutowych do ponad 39 mld zł, sfinansowano też 53 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych - poinformował we wtorek w komunikacie dyrektor Departamentu Długu Publicznego w MF Piotr Marczak.
Share
MF po styczniu sfinansowało 53 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych
Źródło: Fotolia, Fot: whitelook
d1khzyy

Zdaniem Marczaka, stan konta MF i stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych pozwala dopasowywać podaż obligacji do zmiennych warunków rynkowych, jakie w ostatnich dniach dotknęły również polski rynek finansowy.

Zgodnie z wcześniejszym wtorkowym komunikatem MF, 6 lutego resort finansów zaoferuje obligacje OK0716 i WZ0119 za 2-4 mld zł. Na przetargu 13 lutego MF wybierze papiery w zależności od sytuacji rynkowej, bez obligacji oferowanych na pierwszym przetargu. Planowana podaż to 2-5 mld zł.

- Podaż na pierwszym przetargu ograniczyliśmy do maksymalnie 4 mld zł oferując papiery najmniej wrażliwe na zawirowania rynkowe. Strukturę podaży na drugim przetargu uzależniamy od stopnia umocnienia się rynku obligacji w jego poszczególnych segmentach. Odreagowanie spadków cen obligacji występuje od dwóch dni i chcemy ten proces wspierać - wyjaśnił Marczak.

d1khzyy

Dodał, że od 17 lutego Bank Gospodarstwa Krajowego będzie mógł zawierać transakcje typu "Sell-Buy-Back". Mają one wspierać mechanizm rozrachunku transakcji na obligacjach skarbowych, gdy w efekcie występowania przewagi popytu nad podażą ograniczona będzie dostępność obligacji danej serii.

- Mamy nadzieję, że wkrótce zaistnieją przesłanki do zawierania takich transakcji. BGK będzie dysponował odpowiednią pulą obligacji, które będzie mógł pozyskiwać w ramach transakcji z Ministerstwem Finansów, które to transakcje byłyby lustrzanym odbiciem transakcji zawieranych przez BGK z dealerami skarbowych papierów wartościowych - poinformował.

Zaznaczył, że resort finansów w dalszym ciągu nie widzi potrzeby powrotu do emisji bonów skarbowych, ale jednocześnie nie wyklucza takich emisji w uzasadnionych rynkowo lub budżetowo sytuacjach.

Dyrektor poinformował, że w grudniu portfel obligacji skarbowych w posiadaniu inwestorów zagranicznych wzrósł o 1,1 mld zł, a w całym 2013 r. o 2,7 mld zł. W styczniu saldo napływu kapitału zagranicznego na rynek pierwotny i wtórny obligacji skarbowych było dodatnie, choć na poziomie istotnie niższym od wartości wykupionych od inwestorów zagranicznych obligacji.

Zgodnie z informacjami MF w styczniu zapadły obligacje OK0114 będące w portfelach inwestorów zagranicznych o wartości 8,3 mld zł. - Środki z tego wykupu pozostały w Polsce i są sukcesywnie inwestowane w nowe obligacje - zauważył Marczak.

d1khzyy

Podziel się opinią

Share
d1khzyy
d1khzyy