Trwa ładowanie...
d1yb8bd

MF: ułatwienia sprzyjające małemu ruchowi granicznemu (komunikat)

...

d1yb8bd

27.07. Warszawa - MF informuje:

Wchodzi w życie umowa o małym ruchu granicznym pomiędzy Polską a Rosją (Obwód Kaliningradzkim). W związku z tym Służba Celna spodziewa się zwiększenia granicznego ruchu podróżnych. Dzięki porozumieniu mieszkańcy przygranicznego pasa po obu stronach granicy mogą przekraczać granicę bez wiz, na podstawie zezwolenia wydawanego na dwa lub pięć lat.

Mały ruch graniczny jest szansą na lepsze wykorzystanie potencjału gospodarczego i społeczno-kulturalnego regionu przygranicznego. Ruch podróżnych w ramach MRG będzie odbywał się przez przejścia graniczne w Gołdapi, Bezledach, Grzechotkach, Gronowie i Braniewie.

Służba Celna we współpracy ze Strażą Graniczną przygotowały innowacyjne rozwiązania aby ułatwić podróżnym przekraczanie granicy np. w celach turystycznych lub służbowych. Są to: zielony korytarz na przejściu granicznym w Grzechotkach oraz eBooking Bus (możliwość elektronicznej rezerwacji odprawy zorganizowanych grup podróżujących autokarami i busami). Dzięki tym rozwiązaniom, podróżni nie przewożący towarów podlegających obowiązkowi zgłoszenia będą mogli przekroczyć granicę nawet w ciągu kilkunastu minut. Dowiodły tego odprawy podróżnych podczas zwiększonego ruchu granicznego w czasie trwania turnieju UEFA EURO2012. Indywidualni podróżni odprawiani byli na bieżąco, a odprawy autokarów zgłoszonych do systemu eBooking BUS trwały niecałe 20 minut.

d1yb8bd

Temat małego ruchu granicznego pomiędzy Polską a Rosją był także jednym z tematów omawianych na czerwcowym spotkaniu Szefa Służby Celnej Jacka Kapicy z szefem Federalnej Służby Celnej Rosji Andriejem Bielianinowem.

Co to jest zielony korytarz?

Zielony korytarz to specjalnie oznakowany (nic do zgłoszenia/nothing to declare) pas ruchu na granicy przeznaczony dla podróżnych przekraczających granicę w celach turystycznych lub służbowych, którzy nie przewożą towarów podlegających zgłoszeniu celnemu. Zielony korytarz stanowi połączenie dwóch zielonych pasów po obu stronach granicy państwowej. Podróżnym, którzy nie przewożą towarów, które należy zgłosić na granicy, daje to możliwość uniknięcia oczekiwania w kolejce razem z osobami, które takie towary przewożą, a tym samym znacznie szybszego przekroczenia granicy. Podróżny korzystający z zielonego korytarza może zatem znacznie skrócić czas oczekiwania na granicy zarówno przy wyjeździe z jednego kraju, jak i przy wjeździe do kraju sąsiedniego. Celem tego rozwiązania jest istotne zwiększenie liczby odprawianych na granicy osób, przy jednoczesnym utrzymaniu skuteczności kontroli Służby Celnej.

Podróżni przekraczający granicę zielonymi korytarzami nie mogą przewozić towarów zakazanych przepisami prawa oraz towarów w ilościach przekraczających limity określone w przepisach dla bagażu podróżnego. Limity towarów obowiązujące w UE można znaleźć na przykład na stronie internetowej Służby Celnej (www.sluzbacelna.gov.pl). Jeżeli natomiast funkcjonariusze Służby Celnej podczas wyrywkowych kontroli prowadzonych na podstawie analizy ryzyka wykryją przemyt na zielonym korytarzu, podróżny musi się liczyć z wysoką karą finansową.

d1yb8bd

Zielone korytarze ("zielone pasy EURO2102") doskonale sprawdziły się podczas pierwszych dni turnieju UEFA Euro2012. Dotychczas zielone korytarze funkcjonują na polsko-ukraińskiej granicy w Dorohusku, Hrebennem, Korczowej i Medyce oraz pilotażowo na granicy polsko-rosyjskiej w Grzechotkach. Doświadczenia pierwszych dni UEFA Euro2012 dowodzą, że podróżni-kibice przekraczający granicę w drodze na mecze turnieju, mimo zwiększenia natężenia ruchu granicznego oczekiwali tylko ok. 15-20 minut na przekroczenie granicy.

Co to jest eBooking BUS?

eBooking BUS czyli elektroniczna rezerwacja odprawy autokarów i busów przewożących grupy zorganizowane to innowacyjne rozwiązanie polegające na zadeklarowaniu w specjalnym systemie konkretnej godziny odprawy granicznej. eBooking polega na uprzednim, elektronicznym powiadomieniu Służby Celnej o planowanym przyjeździe na granicę autobusu/busa przewożącego zorganizowane grupy turystyczne. Do zgłoszenia należy dołączyć listę pasażerów. Zarezerwować odprawę celną można za pomocą specjalnej aplikacji zaprojektowanej i udostępnionej przez informatyków Służby Celnej (z Izb Celnych w Olsztynie i Białymstoku), dostępnej na stronie internetowej www.granica.gov.pl.

To nowatorskie rozwiązanie (dotychczas nie można było rezerwować czasu odprawy granicznej) zostało uruchomione przez Służbę Celną pod koniec maja. Dzięki elektronicznej rezerwacji granicznej odprawy celnej, zorganizowane grupy podróżujące autokarami lub busami nie będą musiały tak długo oczekiwać w kolejce, jak do tej pory.

d1yb8bd

Grupy turystów będą mogły wykorzystać czas dotychczas tracony na oczekiwanie na granicy np. na zjedzenie obiadu po drodze, w wybranym przez siebie miejscu. Poprawi ono również płynność dokonywania odpraw granicznych przez Służbę Celną oraz Straż Graniczną, ponieważ będzie można skierować do odprawy celnej większą liczbę funkcjonariuszy. W przyszłości, w przypadku prób zgłoszenia zbyt wielu autokarów na tę samą godzinę, system zaproponuje przesunięcie czasowe. O kolejności odpraw na granicy zadecyduje wówczas kolejność zgłoszeń przyjętych przez system. Na przejściach granicznych, na których pozwala na to infrastruktura, zostanie wydzielony oddzielny pas dla autobusów korzystających z eBookingu.

Projekt został wdrożony na mistrzostwa Europy UEFA EURO 2012.

Ideą wprowadzenia eBookingu jest ożywienie kontaktów turystycznych i biznesowych pomiędzy mieszkańcami Polski oraz krajów sąsiednich poprzez usuwanie barier oraz tworzenie maksymalnych ułatwień dla osób, przekraczających granicę w celach turystycznych. eBooking ułatwi przedsiębiorcom prowadzenia legalnej działalności gospodarczej, a podróżnym - legalne przekraczanie granicy.

Projekt jest kierowany do touroperatorów, mających siedzibę na terenie Unii Europejskiej oraz w krajach trzecich, prowadzących działalność gospodarczą, której celem jest przewóz zorganizowanych grup turystycznych autokarami i busami. Warunkiem skorzystania z systemu awizacji jest rejestracja firmy w systemie eBooking, za pośrednictwem strony internetowej www.granica.gov.pl/ebooking oraz poprawne przesłanie zgłoszenia przekroczenia granicy. Ułatwienie dotyczy grup zorganizowanych, więc nie można rezerwować w systemie eBooking odprawy granicznej autokarów bez pasażerów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ wni/

d1yb8bd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yb8bd