Trwa ładowanie...
d33jlly
25-01-2017 15:18

MF utrzymało w lutym oprocentowanie obligacji detal. na poziomie ze stycznia

Warszawa, 25.01.2017 (ISBnews) - Ministerstwo Finansów postanowiło utrzymać oprocentowanie obligacji detalicznych w lutym na bez zmian w stosunku do stycznia br. podał resort.

d33jlly
d33jlly

"Bieżące wyniki sprzedaży pokazują, że zainteresowanie obligacjami oszczędnościowymi utrzymuje się na stabilnym poziomie. W lutym klienci indywidualni w dalszym ciągu mogą kupić obligacje na warunkach preferencyjnych w stosunku do obligacji hurtowych. Podniesione w grudniu i styczniu oprocentowanie dla całej oferty obligacji oszczędnościowych pozostaje na atrakcyjnym poziomie" - powiedział wiceminister finansów Piotr Nowak, cytowany w komunikacie.

Oprocentowanie 2-letnich papierów skarbowych wynosi 2,1% w skali roku. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 2,2% dla 3-latek, 2,40% dla 4-latek oraz 2,7% dla 10-latek. 6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu "Rodzina 500 plus" oprocentowane są odpowiednio 2,8% i 3,2% w pierwszym roku oszczędzania.

Dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży - utrzymanej na poziomie 1,25%. Ten sam mechanizm, co dla 4-letnich, obowiązuje w przypadku obligacji 10-letnich. Dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wyższa jest jednak wysokość marży, która wynosi 1,5%, podano także.

Od 26 stycznia br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany. Od 1 lutego br. do 28 lutego br. prowadzona jest sprzedaż nowych emisji skarbowych papierów dłużnych.

Agentem emisji papierów skarbowych jest PKO Bank Polski i właśnie w placówkach tego banku oraz punktach obsługi klientów Domu Maklerskiego PKO BP można nabywać obligacje. Możliwy jest też zakup przez telefon i internet.

(ISBnews)

d33jlly
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33jlly