Trwa ładowanie...

MF: zmiany w podatku od kopalin w 2012 r.

Kwotowy podatek od wydobywanej rudy miedzi czy srebra będzie płacony miesięcznie i może zacząć obowiązywać jeszcze w 2012 r. - poinformował PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Share
MF: zmiany w podatku od kopalin w 2012 r.
Źródło: KGHM
d36gt1d

Premier Donald Tusk powiedział w piątek podczas expose, że potrzebne będą decyzje niepopularne, a wśród nich wymienił zmiany w opodatkowaniu kopalin. - Chcemy wyraźnie zwiększyć i unowocześnić daninę, którą w tej chwili pobieramy w niewystarczającym stopniu od bogactw wydobywanych - powiedział Tusk. Wskazał, że chodzi przede wszystkim o miedź i srebro.

Wiceminister Grabowski powiedział PAP, że zgodnie z koncepcją resortu finansów podatek płacony byłby od wartości wydobytej rudy - jego wielkość zależałby od ilości wykopanej rudy, zawartości metalu, jego wartości giełdowej.

d36gt1d

- To byłyby parametry, które by wskazywały na stawkę kwotową podatku. Gdyby cena giełdowa spadała, to podatku byłoby znacznie mniej, gdyby rosła, to odpowiednio więcej - powiedział wiceminister.

Jego zdaniem w tej chwili oszacowanie przyszłych wpływów budżetowych z nowego podatku jest trudne, tym bardziej że zależą one od wielu zmiennych, w tym kursu dolara, waluty, w której kwotowana jest miedź na giełdzie.

- To raczej nie są miliony tylko "małe" miliardy. Przy średnich cenach obecnych mogłoby to być może 2-3 mld zł" - dodał.

Zaznaczył, że zmiana może być wprowadzona w trakcie roku podatkowego, co oznacza, że mogłaby zacząć obowiązywać już w 2012 r. - Intencja jest taka, żeby ona mogła zacząć obowiązywać po pierwszym kwartale 2012 r. - dodał.

d36gt1d

Premier powiedział w expose, że rząd chce opodatkować nie tylko miedź i srebro, ale także inne kopaliny, by stały się one stałym źródłem wspomagającym rozwój polskiej gospodarki. - Dotyczy to także eksploatacji i korzyści płynących (...) z gazu łupkowego - podkreślił Tusk.

Premier dodał, że gotowe są już przepisy szczegółowe, które unieważnią poprzednią rutynę dotyczącą tych kopalin tak, "aby te nasze marzenia o bogactwie płynącym z ziemi w odniesieniu do gazu łupkowego stały się twardą bardzo precyzyjną rzeczywistością".

d36gt1d

Podziel się opinią

Share
d36gt1d
d36gt1d