MG przyjęło Program polskiej energetyki jądrowej
15.10. Warszawa (PAP) - Kierownictwo Ministerstwa Gospodarki przyjęło Program polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). Dokument trafi teraz do uzgodnień międzyresortowych - podał...
15.10. Warszawa (PAP) - Kierownictwo Ministerstwa Gospodarki przyjęło Program polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). Dokument trafi teraz do uzgodnień międzyresortowych - podał resort gospodarki w komunikacie.
PPEJ określa zakres i strukturę organizacji działań niezbędnych do wdrożenia energetyki jądrowej w Polsce.
Resort przypomniał w komunikacie, że Program PEJ został poddany konsultacjom społecznym, w których wzięło udział ponad 100 podmiotów, oraz transgranicznym, w których uczestniczyło siedem krajów.
Rządowe plany przewidują budowę dwóch elektrowni jądrowych o mocy po ok. 3000 MW. Prezes powołanej do budowy i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej spółki PGE EJ1 Aleksander Grad mówił, że bez przyjęcia PPEJ nie da się podejmować decyzji dotyczących rozwoju tej gałęzi energetyki.
Pod koniec września PGE, Tauron, Enea i KGHM poinformowały o parafowaniu umowy ws. udziału w programie jądrowym. Przewiduje ona, że PGE sprzeda trzem spółkom w sumie 30 proc. udziałów w spółce celowej PGE EJ1. Umowa ma stać się wiążąca w przypadku przyjęcia przez rząd programu energetyki jądrowej i uzyskania zgody UOKiK.
Zawarty w projekcie PPEJ harmonogram przewiduje przyjęcie go przez rząd do końca 2013 r., wybór lokalizacji oraz podpisanie kontraktu na budowę pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej do końca 2016 r., opracowanie projektu technicznego oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń do końca 2018 r. Natomiast na budowę i podłączenie do sieci pierwszego bloku jądrowego przewidziano okres od początku 2019 do końca 2024 r. (PAP)
pel/