MG: wzrost PKB w 2014 na poziomie ok. 3 proc.
Ożywienie gospodarcze powinno pozwolić na utrzymanie tempa wzrostu w całym 2014 roku na poziomie ok. 3 proc. - ocenia resort gospodarki w komentarzu do czwartkowych danych GUS o PKB w 2013 roku.
GUS podał w czwartek, że według wstępnych szacunków Produkt Krajowy Brutto w 2013 roku wzrósł o 1,6 proc., po wzroście o 1,9 proc. w 2012 roku.
"Szacunki GUS są zbliżone do oczekiwań ekspertów z Ministerstwa Gospodarki. Z przedstawionych danych wynika, że wolniej niż przed rokiem rosła konsumpcja indywidualna, z drugiej strony nieznacznie mniejszy był spadek nakładów brutto na środki trwałe. Szacujemy, iż wkład popytu krajowego oraz eksportu netto był zbliżony do odnotowanego przed rokiem i wyniósł odpowiednio -0,2 pp oraz 1,8 pp" - napisano w komunikacie MG.
Eksperci z MG zaznaczają, że głównym motorem wzrostu był sektor usług.
"O 2,9 proc. wzrosła również wartość dodana w przemyśle, natomiast o 9 proc. spadła wartość dodana budownictwa. Wkład we wzrost tych dwu sektorów wyniósł odpowiednio 0,6 pp oraz -0,6 pp" - napisano.
Według MG przedstawione przez GUS dane pozwalają szacować wzrost gospodarczy w czwartym kwartale 2013 roku (w cenach średniorocznych roku poprzedniego) na około 2,8 proc.
"W ostatnim kwartale wartość dodana w przemyśle rosła w tempie przekraczającym 4 proc., a produkcja w budownictwie spadała w tempie wolniejszym niż 2 proc. Wartość dodana powinna wzrosnąć o około 2,6 proc." - napisano.
"Szacunki GUS potwierdzają wcześniejsze wstępne dane i wskazują, iż w ostatnim kwartale 2014 r. polska gospodarka rozwijała się najszybciej od pierwszego kwartału 2012 roku. Zarówno konsumpcja (wzrost o 2,1 proc.), jak i inwestycje (wzrost o 1,3 proc.) wpływały pozytywnie na wzrost gospodarczy, a cały popyt wewnętrzny wzrósł o 1,1 proc. Głównym czynnikiem wzrostu pozostaje eksport netto, którego wkład we wzrost w czwartym kwartale 2013 roku szacujemy na 1,7 pp" - dodano.
Według resortu gospodarki korzystnym uwarunkowaniom wewnętrznym towarzyszy jednak niepewność oraz ryzyka związane z otoczeniem zewnętrznym naszej gospodarki.
"Ożywienie gospodarcze powinno pozwolić na utrzymanie tempa wzrostu w całym 2014 roku na poziomie ok. 3 proc." - napisano w komunikacie.