Trwa ładowanie...

Miedziowy podatek ciąży kontraktom

Wczorajsza sesja mogłaby cieszyć byki, gdyby nie jedna spółka z WIG-u 20. Przecena KGHM-u o 10% sprawiła, że zamiast solidnego wzrostu, kontrakt zanotował spadek o 0,4%. Przyczyną było ujawnienie przez Ministerstwo Finansów projektu opodatkowania wydobycia miedzi i srebra.

Share
Miedziowy podatek ciąży kontraktom
Źródło: DM BZ WBK
d9jllbo

To spowodowało załamanie kursu akcji KGHM-u, który z poziomu 122 zł przejściowo znalazł się na poziomie 105, by zakończyć dzień na 108,4. To wydarzenie pomimo pozytywnego sentymentu na rynkach zagranicznych, zepchnęło indeks WIG 20 w dół. Zwracam na to uwagę, ponieważ dzisiaj akcje KGHM-u nadal będą skupiały zainteresowanie inwestorów i należy oczekiwać nerwowych ruchów.
Wczoraj kontrakty otworzyły się na poziomie 2184, kontrakt zaliczył maksimum na 2201, a potem zaczął tracić. Kulminacja spadków nastąpiła po publikacji projektu podatku i minimum sesji wypadło na 2148. Dzień zamknęliśmy wyżej, na poziomie 2172, głównie za sprawą dobrego sentymentu w Stanach i Europie. Mimo to, kontrakt stracił do zamknięcia z dnia poprzedniego 8 punktów.
Wczoraj byki próbowały bronić wsparcia w okolicach poziomu 2163. Można powiedzieć, że przez znaczną część sesji im się to udawało, jedynie kulminacja paniki na KGHM spowodowała spadek do kolejnej strefy wsparcia na poziomie 2147. Na koniec sesji kontrakt powrócił do obszaru pomiędzy ważną strefą wsparcia w okolicy 2163 i oporu na poziomie 2193-2194. Otwarcie dzisiejszej sesji będzie pod wpływem pozytywnych nastrojów na giełdach azjatyckich i KGHM-u. Kontrakty na indeksy amerykańskie również są na plusach, więc będzie to wsparcie dla byków. Z drugiej strony część posiadaczy akcji KGHM-u mogła wczoraj nie zdążyć zareagować, co dzisiaj na początku sesji na kasowym może spowodować dodatkową podaż tych akcji. Jeżeli rynek się cofnie, to zwracałbym uwagę na całą strefę pomiędzy 2147-2163. Przy takiej nerwowości posiadaczy akcji KGHM-u trudno wskazać jeden poziom na indeksie, który okaże się decydującym wsparciem, jednak zakładam, że 2147 powinien wytrzymać, w końcu KGHM to tylko 10% indeksu. Przy głębszych
spadkach wskazałbym poziom 2131 i nieco niżej 2123. Zwłaszcza ten drugi poziom ma znaczenie, bo jego przebicie otwierałoby drogę do spadków poniżej 2100, a nawet testów dołków z września.

Wykres FW20Z11 – skala godzinowa Wykres FW20Z11 – skala godzinowa (fot. DM BZ WBK)
Wykres FW20Z11 – skala godzinowa Źródło: Wykres FW20Z11 – skala godzinowa (fot. DM BZ WBK)

Przy wzrostach pierwszym istotnym poziomem oporu jest 2193, który w tej chwili pokrywa się z opadającą linią trendu. Wcześniej zwróciłbym jeszcze uwagę na opadającą linię trendu i poziom 2174. Sforsowanie tych przeszkód powinno otworzyć drogę do sforsowania 2193 i zmierzenia się z kolejnym poziomem oporu na 2211. Dużo większe znaczenie ma jednak poziom 2221. Pokonanie tego oporu mogłoby otworzyć drogę do wzrostów do poziomu 2262, choć na przeszkodzie może stanąć jeszcze strefa 2230-2232.
Podsumowując. Zakładam, że na rynkach zagranicznych dzisiaj również powinien utrzymać się w miarę pozytywny sentyment. Okres przedświąteczny sprzyja bykom. Jeżeli nie pojawią się żadne niekorzystne informacje spodziewam się, że do Świąt powinniśmy na rynkach wytrwać w lekko wzrostowych trendach. Na naszym rynku na otwarciu kasowego może być nerwowo ze względu na KGHM. Potem rynek ma szansę się uspokoić i bardziej kierować się sentymentem na rynkach europejskich. Ponieważ dziś rozliczają się grudniowe kontrakty, warto przygotować się na ostatnią godzinę notowań, która może mieć dziwny przebieg. Ponieważ kontrakt jest rozliczany do indeksu, zwróciłbym uwagę, że wczoraj indeks WIG 20 zamknął się 11 punktów poniżej wartości kontraktu.

d9jllbo

Rafał Bogusławski
analityk techniczny
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d9jllbo

Podziel się opinią

Share
d9jllbo
d9jllbo