Trwa ładowanie...
d3vwi18

Między świętami a Nowym Rokiem

Pierwsza sesja w bieżącym tygodniu przyniosła wzrosty wartości głównych indeksów na warszawskim parkiecie. Handel akcjami przebiegał bardzo spokojnie, o czym mogą świadczyć niewysokie obroty, które w czwartek nie przekroczyły 430 mln zł.

Share
d3vwi18

Pierwsza sesja w bieżącym tygodniu przyniosła wzrosty wartości głównych indeksów na warszawskim parkiecie. Handel akcjami przebiegał bardzo spokojnie, o czym mogą świadczyć niewysokie obroty, które w czwartek nie przekroczyły 430 mln zł.

Aprecjacja kursów większości akcji notowanych na polskiej giełdzie dowodzi, iż inwestorzy nie obawiają się o losy przyszłorocznego budżetu w Stanach Zjednoczonych i wierzą, że uda się uniknąć „klifu fiskalnego”. Dzisiaj szeroki WIG zwiększył swoją wartość o 0,41 proc., najlepiej z indeksów branżowych zachowywał się WIG – Chemia, który urósł 1,39 proc.

Liderem wzrostów na czwartkowej sesji wśród spółek o największej kapitalizacji był Boryszew, który zykał na wartości 3,39 proc.Powody do zadowolenia mieli również posiadacze Synthosa, którego notowania wzrosły 3,05 proc. Analitycy PKO BP podtrzymali rekomendację „trzymaj” dla KGHM-u. W raporcie wycenili jedną akcję miedziowego giganta na 191 zł. Wzrost wskaźnika P/E równoważy zdaniem autorów raportu zmiana postrzegania spółki z krajowej na globalną i wzrost wachlarza oferowanych produktów (nikiel, molibden, platynowce). Nowe projekty KGHM-u zwiększają także potencjał produkcyjny głównego surowca – miedzi.

Analitycy PKO BP zalecają również „sprzedaż” Synthosa i „trzymanie” akcji TVN-u. Natomiast DM Trigon poleca z dużych spółek PZU jako ciekawą inwestycję na nadchodzący rok. Spółka w najbliższej przyszłości prawdopodobnie chojnie podzieli się wypracowanym zyskiem w formie dywidendy z akcjonariuszami. Po czerwonej stronie parkietu znalazły się takie spółki, jak BRE (-0,79 proc.), PZU (-0,46 proc.), PGE ( 0,27 proc.) oraz Asseco Poland (-44,80 proc.).

d3vwi18

Wśród liderów wzrostów na szerokim rynku wyróżniały się walory Enel-medu (+21,72 proc.). Firma poinformowała niedawno o podpisaniu umów na świedczenie usług medycznych dla pracowników dwóch spółek z grupy Klastra LG. Branża usług medycznych wymieniana jest przez specjalistów rynku kapitałowego jako jeden z faworytów w nadchodzącym roku. Całkiem przyzwoicie kształtował się dzisiaj kurs Grajewa – jednej z najlepszych spółek pod względem stopy zwrotu w 2012 r. – który zyskiwał 5,04 proc. Na drugim spadkowym biegunie znalazły się akcje Erbudu, wykonawcy drogi startowej lotniska Warszawa-Modlin. Spółka budowlana oprócz konieczności naprawy pasa startowego musi liczyć się z koniecznością pokrycia strat związanych z zawieszeniem działalności lotniska. Na czwartkowej sesji Erbud tracił na wartości 11,08 proc.

Czwartkowa sesja jest przedostatnią w tym roku. Pomimo iż na początku stycznia perspektywy dla inwestycji kapitałowych nie zapowiadały się najciekawiej, szeroki WIG zyskał od tamtego czasu 16 proc., WIG 20 – około 20 proc., mWIG40 – blisko 19 proc., a sWIG80 – 15 proc. Przyszły rok daje dobre perspektywy dla szerszego grona spółek, również tych o średniej i małej kapitalizacji. Analitycy przewidują, iż w drugiej połowie roku nastąpi wzrost popytu wewnętrznego, a niskie stopy procentowe pozytywnie wpłyną na wyceny fundamentalne spółek. Wracając do czwartkowej sesji, to pomimo niewielkich obrotów przebieg jej należy ocenić pozytywnie. Spółek zyskujących na wartości było 51 proc. przy 31 proc. spadających. Obecnie istotną linią wsparcia na indeksie największych spółek jest poziom 2415 pkt, opór kształtuje się na poziomie 2650 pkt.

Grzegorz Skrzyczyński
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d3vwi18

Podziel się opinią

Share
d3vwi18
d3vwi18