Miesiąc wolnego dla ojców, więcej przywilejów dla matek
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje zmiany w kodeksie pracy. W planach jest przyznanie ojcom miesięcznego urlopu wychowawczego, podczas którego składki ubezpieczenia społecznego zapłaci za niego budżet państwa. Zmieni się również liczba przysługujących dni wolnych dla matek wracających do pracy po urlopie wychowawczym.
14.08.2012 09:05
"Rzeczpospolita" powołując się na przygotowaną nowelizację MPiPS informuje, że setki tysięcy ojców będzie mogło skorzystać z miesięcznego urlopu wychowawczego. Przepisy mogą zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2012 roku.
Każdy ojciec, który zdecyduje się na spędzenie czasu z dzieckiem będzie miał opłaconą składkę ubezpieczenia społecznego. Pieniądze pochodzić będą z budżetu. Możliwość skorzystania z miesięcznego urlopu będzie aktualna do momentu ukończenia przez dziecko czwartego roku życia.
Powyższe zmiany mają także dotyczyć osób prowadzących własną firmę, zatrudnionych na podstawie umów śmieciowych, a nawet bezrobotnych. W planach jest także rozciągnięcie urlopu wychowawczego na wszystkich rodziców. Nie będzie miało znaczenia czy mają etat czy nie.
- Ta zmiana nie spowoduje obciążenia pracodawców. Z Danych Ministerstwa Pracy wynika jednak, że wykorzystywanie urlopu wychowawczego przez ojców na równi z matkami nie jest zbyt popularne - mówi dla "Rzeczpospolitej" Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert PKPP Lewiatan.
Mamy jednak złą informację. Niewykorzystany urlop niestety przepada. Przedstawiciele OPZZ wierzą jednak, że to zachęci ojców do korzystania z uprawnienia i spędzenia czasu z dzieckiem.
Kolejna zmianą będzie również sposób wykorzystywania dni wolnych. Pracownice, które pójdą na urlop wychowawczy będą mogły być spokojne o swoje dni urlopowe na wypoczynek. Wraz z początkiem roku w czasie urlopu wychowawczego zawieszeniu będzie ulegał czas na wykorzystanie urlopy wypoczynkowego. Zdarzało się bowiem, że urlopy ulegały przedawnieniom, zanim matka skończyła początkowy etap wychowywania dziecka.
Ważne jest również, że kobiety zyskają prawo do pełnego urlopu przysługującego im na dany rok. Dotychczas, jeśli wracała z urlopu wychowawczego w połowie roku, to przysługiwał jej urlop wyliczony na podstawie pozostałych miesięcy. Nowe przepisy przewidują, że będzie mogła skorzystać z całego swojego urlopu, choćby do pracy wróciła dopiero w grudniu.