Trwa ładowanie...
dnbaagr

Mieszkanie+. Pierwszeństwo dla osób poszkodowanych przez żywioły

W programie Mieszkanie+ przewidzieliśmy pierwszeństwo dla osób poszkodowanych wskutek żywiołów oraz osób, które zostały wywłaszczone na cele publiczne - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.
Share
Resort liczy na szybką realizację inwestycji na terenach dotkniętych przez nawałnice
Resort liczy na szybką realizację inwestycji na terenach dotkniętych przez nawałniceŹródło: East News, Fot: Marek Maliszewski/REPORTER
dnbaagr

Jak mówił Żuchowski, zgodnie z ustawą są dwa "najważniejsze" kryteria przyznawania prawa do wynajmu mieszkań w ramach programu Mieszkanie+. - Pierwsze kryterium obejmuje te osoby, które ucierpiały wskutek żywiołu - wyjaśnił.

Mieszkanie+. Gdzie, kiedy i dla kogo? Zobacz wideo:

- Jest to szczególnie ważne w obecnym czasie z punktu widzenia obecnej sytuacji i działania niszczycielskiego żywiołu, który dotknął mieszkańców kilku województw naszego kraju. Mam nadzieję, że na terenach dotkniętych przez nawałnice we współpracy z samorządami i przedsiębiorcami uda się takie inwestycje wkrótce zrealizować - dodał.

dnbaagr

"Budujemy drogę, musisz się wyprowadzić"

W drugim przypadku - jak tłumaczył - chodzi o osoby, które zostały wywłaszczone w wyniku budowy drogi, czy linii energetycznej. Podkreślił, że nie chodzi tu o ludzi dotkniętych reprywatyzacją.

- Dzisiaj musimy czasami powiedzieć "Człowieku, budujemy drogę, musisz się wyprowadzić". W takim przypadku proponujemy określoną kwotę pieniędzy odpowiadającą wartości nieruchomości i rekompensującą finansowo tę stratę - tłumaczył Żuchowski.

W wielu przypadkach oznacza to jednak oferowanie pozornie znacznych środków finansowych, przy jednoczesnym pozbawieniu źródła utrzymania (np. gospodarstwa rolnego). W konsekwencji prowadzi to do tego, że osoby wywłaszczone, w dłużej perspektywie czasowej, mogą mieć problemy z utrzymaniem dotychczasowego standardu życia, a w przypadku zużycia otrzymanych środków finansowych - ze znalezieniem źródła utrzymania.

dnbaagr

- Dzięki rozwiązaniom wprowadzanym przepisami ustawy o KZN, taka osoba nie tylko będzie mogła otrzymać, w miejsce odszkodowania, tj. środków pieniężnych, nieruchomość odpowiadającą wartości nieruchomości wywłaszczanej, w tym mieszkanie lub nieruchomość budynkową, ale także będzie miała pierwszeństwo przy ubieganiu się o najem mieszkania o czynszu normowanym w programie Mieszkanie+ - poinformował Żuchowski.

- Jeśli należne odszkodowanie będzie większe niż wartość nieruchomości oferowanej w zamian za nieruchomość wywłaszczaną, osoba taka resztę pieniędzy otrzyma na swoje konto - stwierdził.

Tanie mieszkania dla Polaków

Program Mieszkanie+ składa się z części komercyjnej, realizowanej przez BGK Nieruchomości, i części regulowanej, której zasady określa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę na początku sierpnia ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

dnbaagr

W części komercyjnej przygotowywanych jest obecnie ponad 10 tys. mieszkań, z czego ponad 1,2 tys., mieszkań jest już w budowie. Wartość inwestycji przygotowywanych przez BGK Nieruchomości przekracza 2 mld zł.

Pierwszych 186 mieszkań w ramach programu realizowanego przez BGKN zostanie oddanych do użytkowania w czerwcu 2018 roku w Białej Podlaskiej. W połowie lipca było tam 740 chętnych na Mieszkanie+.

Katarzyna Fiuk, Mariusz Polit, PAP

dnbaagr

Podziel się opinią

Share
dnbaagr
dnbaagr