Trwa ładowanie...

Mieszkanie- - zakup i sprzedaż najważniejsze informacje

Kupno i sprzedaż mieszkania wiążą się z wieloma formalnościami. W obecnych czasach mieszkanie jest największym wydatkiem w naszym życiu. Jak kupić lub sprzedać mieszkanie i nie popełnić żadnego poważnego błędu?

Artykuł sponsorowany
Mieszkanie- - zakup i sprzedaż najważniejsze informacjeMieszkanie- - zakup i sprzedaż najważniejsze informacjeŹródło: materiały partnera
d3z9duw
d3z9duw

Przeczytaj nasz artykuł a dowiesz się:


  • Zakup mieszkania przed ślubem- o czym warto wiedzieć?
  • Sprzedaż lokalu mieszkalnego- samodzielnie czy z biurem nieruchomości?

Sprzedaż lokalu zaczynamy od skompletowania stosownych dokumentów, takich jak akt własności czy promesa bankowa, w przypadku, gdy sprzedajemy mieszkanie obciążone hipoteką. Kupując mieszkanie za gotówkę możemy wybierać lokum pod kątem naszych potrzeb i dostępnego budżetu. Jeśli jednak chcemy kupić mieszkanie na kredyt, ważna będzie nasza zdolność kredytowa i aktualna sytuacja na rynku finansowym. Starając się o kredyt, będziemy brali pod uwagę między innymi wibor– prognozy i aktualnie obowiązujące oprocentowanie.

Mieszkanie na sprzedaż - od czego zacząć?

Sprzedaż lokalu mieszkalnego należy rozpocząć od ustalenia jego statusu prawnego. Jeśli posiadamy dowód naszej własności w postaci aktu notarialnego, nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć proces sprzedaży lokalu. Ważną kwestią, jaką warto w tym przypadku poruszyć to, to czy chcemy lokal sprzedać samodzielnie czy z pomocą biura nieruchomości. Podpisanie umowy z agencją, wiąże się z koniecznością opłacenia prowizji dla agenta. Zwykle jest to kwota 3% wartości nieruchomości. Ponadto agencja pomoże nam w sporządzeniu wszystkich ważnych dokumentów, takich jak umowa przedwstępna i notarialna umowa sprzedaży. Ogłoszenie „sprzedam mieszkanie” możemy umieścić w sieci samodzielnie bez żadnych wielkich kosztów, jednak musimy liczyć się z tym, że z formalnościami także będziemy musieli, radzić sobie sami.

1-pokojowe mieszkanie czy większe- jakie mieszkanie na początek?

To istotne pytanie, jeśli weźmiemy pod uwagę wciąż rosnące ceny mieszkań w Polsce. Kawalerki w nowej inwestycji, w zależności od lokalizacji czy oferty developera, mogą być nawet droższe niż niewiele większe 2-pokojowe mieszkanie. Nie bez znaczenia jest też fakt, na której kondygnacji znajduje się nasz wyjątkowy apartament. Najtańsze są mieszkania na parterze, najdroższe te na najwyższych piętrach budynku. Inaczej ceny rozkładają się w przypadku rynku wtórnego. Więcej zapłacimy za małe, ale przytulne mieszkanie, usytuowane na pierwszym piętrze trzypiętrowego budynku bez windy niż za takie samo mieszkanie usytuowane w tym samym bloku na ostatnim piętrze.

Kupujemy dwupokojowe mieszkanie- pod wynajem czy dla siebie?

Wszystko zależy od naszej sytuacji życiowej. Najczęściej dwupokojowe rozkładowe mieszkanie do 35 metrów kupują single lub osoby chcące czerpać korzyści finansowe z wynajmu nieruchomości. Jednak część miej zamożnych konsumentów, decyduje się na zakup niewielkich mieszkań dla kilkuosobowych rodzin. Właśnie ze względu na swoją niestabilną sytuację finansową. Na cenę wpływ ma także miejsce w garażu podziemnym oraz to czy mieszkanie znajduje się na strzeżonym osiedlu.

d3z9duw

Trzypokojowe mieszkanie dla rodziny- na co zwracać uwagę?

Kupując mieszkanie dla rodziny, musimy brać pod uwagę przede wszystkim wielkość rodziny oraz jej indywidualne potrzeby. Nie bez znaczenia jest także infrastruktura zewnętrzna. Bliskość szkół, przedszkoli i sklepów. Jeśli korzystamy z komunikacji miejskiej to także będzie dla nas ważna kwestia. Z pewnością oferta mieszkań dostępnych na rynku wtórnym oraz pierwotnym, pozwoli nam zorientować się, na jak duży metraż możemy liczyć, przy założeniu, że chcemy kupić 3-pokojowe mieszkanie dla rodziny w określonym przez nas budżecie.

Kupujemy mieszkanie przed ślubem- na co zwracać uwagę?

Zakup mieszkania przed ślubem to kwestia, która wciąż budzi emocje. Do kogo po ślubie należy mieszkanie? Czy jest wspólną własnością? Zgodnie z przepisami mieszkanie nabyte przez męża lub żonę przed zawarciem związku małżeńskiego, nie Załucza się do wspólnego majątku po ślubie. Jednak dochody z pensji czy innych źródeł już tak. Dlatego ,jeśli planujemy zakup mieszkania przed ślubem i mamy wątpliwości lub chcemy się jakiś dodatkowo zabezpieczyć, warto udać się po poradę do prawnika.

Artykuł sponsorowany
d3z9duw
d3z9duw