Trwa ładowanie...

Minister Grad o przyszłorocznych przychodach z prywatyzacji

Przychody z prywatyzacji od początku roku do końca sierpnia wyniosły blisko 13 mld zł - powiedział w piątek PAP minister skarbu Aleksander Grad. Ocenił, że uzyskanie 25 mld zł wpływów z tego tytułu w całym 2010 r. jest realne.

Minister Grad o przyszłorocznych przychodach z prywatyzacjiŹródło: AFP, fot: Janek Skarzynski
d2rbjkg
d2rbjkg

- Uzyskanie w tym roku 25 mld zł przychodów z prywatyzacji jest bardzo prawdopodobne. Wszystkie kluczowe transakcje, które składają się na plan 25 mld zł, są na takim etapie, że te przychody powinny być zrealizowane. Pamiętajmy jednak, że to jest proces, są kupujący i sprzedający; wszystko jest w rękach rynku - podkreślił szef resortu skarbu.

Minister odniósł się również do założeń Wieloletniego Planu Finansowego, który przewiduje, iż w latach 2011-2013 dominująca część wpływów z prywatyzacji będzie pochodzić ze sprzedaży akcji PZU i PKO BP. Państwo ma zachować w tych spółkach ponad 25 proc. udziałów.

- Żeby posiadać realną kontrolę w PZU i PKO BP, nie musimy mieć 45 proc. (w akcjonariacie tych spółek - PAP), podobnie jak w innych spółkach, gdzie mamy zapewnioną kontrolę korporacyjną. W przypadku PZU i PKO BP to może być tzw. 25 proc. plus. Przygotujemy zarówno jedną, jak i drugą spółkę pod względem statutu do tego, aby w takim układzie - 25 proc. plus - zachować kontrolę korporacyjną - wyjaśnił.

- Pamiętajmy, że przychody z prywatyzacji tych spółek są ujęte w Wieloletnim Planie Finansowym, czyli do 2013 roku. To nie oznacza, że będziemy to realizowali w pełnym zakresie już w przyszłym roku. Być może jakaś część tego planu będzie realizowana w 2011 roku, ale na razie musimy do tego się przygotować od strony zmiany statutu - dodał.

d2rbjkg

Minister zaznaczył, że MSP może w przyszłym roku nie sprzedać żadnych akcji PZU i PKO BP albo "bardzo mało". - Pamiętajmy, że PZU realizuje restrukturyzację, która buduje wartość tej spółki. Tak samo PKO BP ma swoje plany (przejęcie BZ WBK - PAP). Warto, żeby to sprzedawać w najlepszym okresie - powiedział.

Szef resortu skarbu zapowiedział, że akcje PZU i PKO BP mają trafić do rozproszonego akcjonariatu, a nie do inwestora strategicznego.

Do Skarbu Państwa należy 40,99 proc. akcji PKO BP. W przypadku PZU, SP kontroluje 45,2 proc.

Plan prywatyzacji na 2010 r. obejmuje kilkaset projektów. Na początku maja na GPW zadebiutowało PZU, a pod koniec czerwca spółka energetyczna Tauron. W pierwszej połowie listopada planowany jest debiut GPW na giełdzie. MSP zamierza jeszcze w tym roku znaleźć branżowego inwestora dla Energi. Prowadzona jest również prywatyzacja spółek uzdrowiskowych.

d2rbjkg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rbjkg