Trwa ładowanie...
d2vujhl

Minister pracy na przewodniczącego Komisji Trójstronnej

Zarekomenduję ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza na stanowisko przewodniczącego Komisji Trójstronnej - poinformował w środę premier Donald Tusk.

d2vujhl
d2vujhl

Podkreślił, że premier ma prawo skierować do Komisji Trójstronnej przedstawicieli rządu wybranych z grona Rady Ministrów. - Będę proponował Władysława Kosiniaka-Kamysza na szefa Komisji Trójstronnej - oświadczył Tusk.

Premier powiedział, że w najtrudniejszych społecznie sprawach będzie uczestniczył w posiedzeniach Komisji Trójstronnej.

- W tych najtrudniejszych sprawach, dotyczących reform zapowiedzianych w expose, będę gotów do uczestniczenia w spotkaniach Komisji Trójstronnej, tak, aby nie było poczucia, że Komisja Trójstronna jest w jakimś sensie na marginesie tych kluczowych wydarzeń, czy nie jest miejscem, gdzie rodzą się rzeczywiste decyzje - powiedział Tusk. - Tak jak już wcześniej zapowiadałem, będę gotów do uczestniczenia w posiedzeniach Komisji Trójstronnej, przynajmniej w tych wybranych, najtrudniejszych społecznie sprawach - podkreślił szef rządu.

Poprzedni przewodniczący wicepremier Waldemar Pawlak poinformował na początku stycznia, że nie kieruje już Komisją Trójstronną, bo kadencja i komisji, i jej przewodniczącego upłynęła wraz z końcem kadencji parlamentu.

d2vujhl

We wtorek Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność" i OPZZ poinformowały, że zawiesiły udział swoich przedstawicieli w pracach zespołów problemowych Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. W tej sprawie organizacje przesłały pismo do premiera Donalda Tuska.

Jako przyczynę podjęcia tej decyzji związkowcy wskazali złamanie zapisów ustawy o Komisji Trójstronnej, zgodnie z którymi posiedzenia Komisji odbywają się w zależności od potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na 2 miesiące, a za ich zwoływanie odpowiedzialny jest przewodniczący Komisji wyznaczony przez premiera. Tymczasem - jak wskazują - ostatnie posiedzenie Prezydium Trójstronnej Komisji odbyło się 27 czerwca 2011 r., a posiedzenie plenarne 11 lipca.

Tusk na początku stycznia pytany na konferencji prasowej, kto będzie przewodniczył pracom Komisji, odpowiedział, że w grę wchodzą wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, minister finansów Jacek Rostowski, ewentualnie sam premier.

W grudniu ubiegłego roku Waldemar Pawlak poinformował, że nie chce już kierować pracami Komisji Trójstronnej. - Zaproponowałem panu premierowi, biorąc także pod uwagę opinie partnerów społecznych, żeby na przewodniczącego Komisji Trójstronnej pan premier wskazał osobę z Platformy. W mojej opinii najlepszy byłby pan minister Rostowski, de facto on trzyma kasę i decyduje o kluczowych rozstrzygnięciach - mówił wówczas Pawlak. Wicepremier zaznaczał, że ustalenia komisji w poprzedniej kadencji nie zawsze uzyskiwały akceptację szefa resortu finansów.

d2vujhl

Komisja Trójstronna powołana została do życia w 1994 r. uchwałą rządu. Stanowiło to realizację postanowień Paktu o przedsiębiorstwie państwowym w trakcie przekształcania. Umocowanie prawne Trójstronnej Komisji nadała ustawa z lipca 2001 r. o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego. Komisja Trójstronna stanowi forum dialogu społecznego prowadzonego dla godzenia interesów pracowników, pracodawców oraz dobra publicznego. Celem działalności komisji jest dążenie do osiągnięcia i zachowania pokoju społecznego.

Zgodnie z ustawą o komisji, jej pracami kieruje prezydium, w skład którego wchodzą przewodniczący i wiceprzewodniczący. Przewodniczącego Komisji Trójstronnej wyznacza premier spośród członków Rady Ministrów będących przedstawicielami rządu w komisji.

d2vujhl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vujhl