Trwa ładowanie...
d3tz9rg
d3tz9rg

MIR: pierwsze konkursy dla uczelni z programu "Wiedza Edukacja Rozwój"

Od 22 czerwca do 22 lipca br. uczelnie wyższe będą mogły ubiegać się o wsparcie UE na zakup systemów antyplagiatowych i wprowadzanie zajęć podnoszących kompetencje studentów. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przewidziało na ten cel 350 mln zł - poinformowało MIR.
Share
d3tz9rg

"Celem działań planowanych w ramach programu operacyjnego +Wiedza Edukacja Rozwój+ w obszarze szkolnictwa wyższego jest wspieranie jakości, skuteczności i otwartości szkolnictwa wyższego jako instrumentu budowy gospodarki opartej na wiedzy" - podkreślił w czwartek resort infrastruktury i rozwoju. Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld euro z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pierwszy konkurs, ogłoszony przez NCBiR, dotyczy Programu Rozwoju Kompetencji. "Jego główną ideą jest wprowadzenie do programu studiów zajęć, które doskonalą kompetencje w obszarach kluczowych dla gospodarki i rozwoju kraju, z naciskiem na +miękkie+ kompetencje poszukiwane przez pracodawców" - wyjaśniło ministerstwo. Chodzi o umiejętności związane z komunikacją, współpracą w grupie czy analitycznym myśleniem. Z programu będą mogły skorzystać zarówno uczelnie publiczne, jak i niepubliczne oraz studenci wszystkich kierunków. Kwota przeznaczona na dofinansowanie tych projektów to 250 mln zł.

W drugim konkursie, ogłoszonym przez NCBiR, szkoły wyższe będą mogły dostać w sumie 100 mln zł na "stworzenie, modyfikację lub zakup licencji systemów antyplagiatowych" - poinformował resort. "Ponadto dostaną środki na opracowanie oraz wdrożenie procedur antyplagiatowych zgodnych z obowiązującym prawem" - dodał.

d3tz9rg

Budżet programu "Wiedza Edukacja Rozwój" to ponad 4,4 mld euro z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz 252,4 mln euro ze specjalnej linii budżetowej "Inicjatywa na rzecz zatrudnienia osób młodych". Z wkładem krajowym wynosi w sumie 5,43 mld euro.

Na aktywizację zawodową, kształcenie, poprawę sytuacji na rynku pracy młodych osób trafi 1 mld 757 mln euro.

Pieniądze z programu "Wiedza Edukacja Rozwój" mają też pomóc instytucjom publicznym w realizowaniu reform. Chodzi m.in. o skrócenie czasu postępowań gospodarczych, tworzenie lepszego prawa, podniesienie jakości konsultacji społecznych, czy też zwiększenie kompetencji kadr instytucji zatrudnienia i pomocy społecznej. Również samorządy otrzymają m.in. pomoc w zakresie podniesienia jakości planowania przestrzennego. Na te przedsięwzięcia przeznaczono 739 mln euro.

Dofinansowane z pieniędzy UE projekty dotyczące edukacji i szkolnictwa wyższego będą musiały odpowiadać na potrzeby pracodawców. Na to trafi 1 mld 56 mln euro.

d3tz9rg

301 mln euro to wsparcie m.in. na finansowanie ważnych z punktu widzenia rynku pracy programów profilaktycznych. Chodzi m.in. o choroby krążenia, nowotworowe, generalnie takie, które są najczęstszą przyczyną braku aktywności zawodowej. Dofinansowanie unijne będą mogły uzyskać też kadry medyczne specjalizujące się w dziedzinach powiązanych z potrzebami demograficznymi, geriatrią czy też usługami opiekuńczymi. Z tych pieniędzy mają powstawać centra symulacji na wyższych uczelniach medycznych, pozwalające ich studentom zdobywać umiejętności praktyczne.

670 mln euro z programu przeznaczono natomiast na innowacje społeczne i współpracę ponadnarodową.

d3tz9rg

Podziel się opinią

Share
d3tz9rg
d3tz9rg