MNI Telekom bliżej Mediatela dzięki pojawieniu się Magny
MNI spodobała się idea holdingu w oparciu o NFI. Chciałoby w nim uczestniczyć. Z nową energią usiądzie do rozmów o konsolidacji dawnej Telefonii Pilickiej z Mediatelem.
20.11.2008 | aktual.: 20.11.2008 09:00
Kurs NFI Magna Polonia po wtorkowym wzroście o 54,5 proc. wczoraj stracił 18,42
Ogłoszony we wtorek plan właścicieli Mediatela i NFI Magna Polonia, aby stworzyć grupę telekomunikacyjno-teletransmisyjną z wykorzystaniem struktury funduszu, pozytywnie zaskoczył menedżerów MNI. Ta ostatnia firma ma w portfelu dawną Telefonię Pilicką (obecnie MNI Telekom z około 55 mln zł przychodów po trzech kwartałach) i od pewnego czasu szuka sposobu, aby ją korzystnie sprzedać. Gdy Andrzej Piechocki, jeden z akcjonariuszy MNI, ujawnił, że jest też znaczącym akcjonariuszem Mediatela, otwarcie przyznał, że myśli o konsolidacji telekomunikacyjnych firm.
Od czasu jego deklaracji minęło jednak kilkanaście miesięcy. Mediatel przejął w międzyczasie Elterix i eTel Polska, płacąc za te firmy akcjami. Stał się też właścicielem części przedsiębiorstwa spółki Premium Internet, które kupił od Netii. Szykował się też do zakupu Tele2 Polska, ale Netia ubiegła go, przygotowana do tego i organizacyjnie, i finansowo.
Gotowi do transakcji
- _ W lipcu nie byliśmy gotowi do dużej transakcji. Potrzebowaliśmy czasu, aby uporządkować grupę, wydobyć synergie między Mediatelem a nowo przejętymi firmami. Dziś spółka jest gotowa do kolejnego kroku _ - powiedział Mirosław Janisiewicz, członek rady nadzorczej Mediatela i największy akcjonariusz tej firmy (poprzez wehikuł Rasting). Rasting będzie największym akcjonariuszem Magny, jeśli spełnią się warunki umów z funduszem. Janisiewicz nie ukrywa, że Magna to większe możliwości finansowania przejęć. Do tej pory Mediatel emitował akcje, w zamian za które obejmował udziały w kolejnych firmach. Teraz mogłaby to także robić Magna. Fundusz mógłby też zaciągnąć kredyt, aby wziąć udział w emisji z prawem poboru akcji Mediatela. - _ Prowadzimy rozmowy z Mediatelem od dawna. Czas, aby coś z nich wyszło. Mam nadzieję, że uda się to przed końcem roku. Pole do współpracy z Mediatelem jest nadal duże _ - stwierdził tymczasem Piotr Majchrzak, prezes MNI.
MNI akcjonariuszem Magny?
Niewykluczone więc, że rozmowy nabiorą teraz tempa. Jak się dowiedzieliśmy, w przyszłym tygodniu może dojść do spotkania przedstawicieli spółek. Ze słów Majchrzaka wynika, że teraz postrzega Mediatel i skupione wokół niego podmioty jako ciekawszych partnerów do rozmów niż wcześniej. Powodem wzrostu entuzjazmu jest m.in. fakt, że Magna Polonia stanie się też właścicielem firmy transmitującej sygnał radiowy i telewizyjny: Info-TV-FM.
- _ Interesuje nas obszar telewizji mobilnej _- powiedział Majchrzak. Widziałby grupę MNI jako producenta i nadawcę treści, a Info-TV-FM jako spółkę zajmującą się jego transmisją. Nie wykluczył, że MNI byłoby zainteresowane objęciem akcji Magny. Według Janisiewicza, do tej pory brano jednak pod uwagę tylko taki scenariusz, że rozliczenie przejęć firm telekomunikacyjnych następuje na poziomie Mediatela. Rozważano więc raczej rozwodnienie kapitału Mediatela.
Info-TV-FM po połączeniu sił z przedsiębiorcą Zbigniewem Gumulińskim jest trzecim co do przychodów graczem na rynku radiodyfuzji w kraju.
Urszula Zielińska
Tekst z kolumny nr 4 Gazety Giełdy Parkiet