Trwa ładowanie...

Mniej pieniędzy dla bezrobotnych

Pracodawcy RP są głęboko zaniepokojeni stagnacją w procesie aktywnego przeciwdziałania bezrobociu.

Share
Mniej pieniędzy dla bezrobotnych
d4iv6a2

Pracodawcy RP są głęboko zaniepokojeni stagnacją w procesie aktywnego przeciwdziałania bezrobociu.

Jak informuje Gazeta Prawna, od początku 2011 roku urzędy pracy w Polsce w ogóle nie przyjmują wniosków o dofinansowanie z Funduszu Pracy szkoleń, staży oraz nie przyznają dotacji na założenie własnej działalności.

d4iv6a2

Urzędy nadal nie wiedzą, ile pieniędzy będą mogły przeznaczyć w tym roku na aktywizację bezrobotnych, ponieważ decyzja ministra pracy i polityki społecznej o przyznaniu im środków na aktywne formy zwalczania bezrobocia zostanie wydana dopiero w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Co gorsze, na ten rok przeznaczono aż 50 proc. mniej pieniędzy na aktywizację w porównaniu z rokiem poprzednim.

Pracodawcy RP wielokrotnie sygnalizowali, że wynikające z potrzeby ratowania finansów publicznych tak drastyczne zmniejszenie środków z Funduszu Pracy na aktywizację bezrobotnych nie przyniesie pozytywnych rezultatów.

- Zastąpienie aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu, mających na celu ułatwienie bezrobotnym powrotu na rynek pracy, wypłatą zasiłków, doprowadzi do zwiększenia obciążenia finansów państwa - ostrzega ekspert Pracodawców RP, Rafał Kalisz.

Poza tym istnieje uzasadniona obawa, że w urzędach pracy mogą bardzo szybko skończyć się pieniądze na aktywizację. Tym samym znacznemu pogorszeniu ulegnie sytuacja na rynku pracy.

Dlatego też z powodu znacznego spadku liczby bezrobotnych, nabywających niezbędne kwalifikacje do podjęcia pracy, należy liczyć się z dalszym wzrostem stopy bezrobocia.

Pracodawcy RP

d4iv6a2

Podziel się opinią

Share
d4iv6a2
d4iv6a2