Trwa ładowanie...

Mniej wolnego w przyszłym roku. Zaplanuj sobie długie weekendy

Zaledwie trzy dni urlopu, a wypoczynku aż dziewięć! Jak tu się nie skusić? Niestety, w nadchodzącym roku nie będzie tak dobrze. Wolnego będzie mniej!

Mniej wolnego w przyszłym roku. Zaplanuj sobie długie weekendy
d4letwm
d4letwm

Kalendarz w 2011 roku nas nie rozpieszcza. Nie dość, że funkcjonujące już dni wolne od pracy dość często przypadają w weekendy, to na dodatek zmiany w Kodeksie pracy doprowadziły do tego, że w rezultacie wypoczywać będziemy mniej.

Wolne już w styczniu

Wielu z nas ucieszyła informacja, że do kalendarza wprowadzono kolejny dzień wolny. Sejm zadecydował, że 6 stycznia, czyli w święto Trzech Króli nie będziemy musieli iść do pracy. W nadchodzącym roku będzie to czwartek. Wystarczy skorzystać z jednego dnia urlopu - w piątek - i uciekać na stok, poszusować nieco na nartach. Nowelizacja ustawy przewiduje, że 6 stycznia będzie dniem wolnym od pracy od 2011 do 2020 roku.

Nie ma wolnego za sobotę

Wolne w święto Trzech Króli cieszy wiele osób, jednak przestaje być już tak wesoło, gdy uświadamiamy sobie, że w zamian za to tracimy prawo do odbierania dnia wolnego za święto przypadające w dzień wolny od pracy.

d4letwm

Sejm zadecydował bowiem, że od przyszłego roku z Kodeksu pracy znika zapis, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Specjaliści tłumaczą, że na dobrą sprawę była to rekompensata za wolne przypadające w dzień, w który i tak nie pracujemy.

Obecnie art. 130 Kodeksu pracy mówi, że "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". Posłowie zmienili ten artykuł, dodając słowa "w innym dniu niż sobota lub niedziela".

Przeglądanie kalendarza

Co tu począć? Przecież do rangi tradycji urastają w Polsce wyjazdy na długi weekend. Kiedy tylko istnieje możliwość połączenia jakiegoś święta wolnego od pracy z sobotą albo niedzielą, ruszają gorączkowe przygotowania do podróży.

Miłośnikom dłuższych weekendowych wyjazdów pozostają, poza wyjazdem styczniowym, kwietniowe święta Wielkanocne. Jak zwykle wolny jest poniedziałek. Majówka to najczęściej wykorzystywana okazja do wyjazdu. Niestety, ponieważ 1 maja przypada w niedzielę, a 3 maja we wtorek, przy jednym dniu urlopu (w poniedziałek), zyskamy 4-dniowy weekend. Cztery dni wypoczywać możemy również w czerwcu, jeśli tylko weźmiemy urlop w piątek pomiędzy Bożym Ciałem a weekendem.

d4letwm

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w sierpniu wydłuży nam weekend o poniedziałek. Natomiast listopadowy weekend może być nieco dłuższy, jeśli tylko połączymy go z Dniem Wszystkich Świętych przypadającym we wtorek. Święto Niepodległości przypadające w piątek tworzy 3-dniowy weekend. Wigilia w 2011 roku wypada w sobotę, a pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w niedzielę. W tym wypadku zyskamy jedynie poniedziałek, czyli drugi dzień świąt.

(ml)

Zaplanuj wolne w 2011 roku

*Styczeń *
1.01 (Sobota) – Nowy Rok
06.01 (Czwartek) – Trzech Króli – NOWOŚĆ Wolne po raz pierwszy w 2011

d4letwm

Kwiecień

24.04 (Niedziela) – Wielkanoc
25.04 (Poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny

Maj

1.05 (Niedziela) – Święto Pracy,
3.05 (Wtorek) – Święto Konstytucji 3 Maja

Czerwiec

12.06 (Niedziela) – Zielone Świątki,
23.06 (Czwartek) – Boże Ciało,

Sierpień

15.08 (Poniedziałek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Listopad

1.11 (Wtorek) – Wszystkich Świętych,
11.11 (Piątek) – Święto Niepodległości

Grudzień

25.12 (Niedziela) – Boże Narodzenie – I dzień,
26.12 (Poniedziałek) – Boże Narodzenie – II dzień.

d4letwm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4letwm