MNiSW: program monitorowania Ziemi zmienia nazwę na Copernicus (komunikat)
...
11.12.2012 | aktual.: 11.12.2012 17:23
11.12. Warszawa - Zespół Prasowy MNiSW informuje:
Europejski Program Monitorowania Ziemi (GMES) dzięki staraniom Polski zyskał nową nazwę: Copernicus. - Mikołaj Kopernik stworzył podwaliny nowoczesnej nauki, która dziś pozwala przewidywać zagrożenia, oceniać stan środowiska i wzmacniać bezpieczeństwo. Właśnie tym celom służy program Copernicus - mówi prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
O nowej nazwie programu poinformował listem z 7 grudnia adresowanym do minister Barbary Kudryckiej wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Antonio Tajani.
- Zmieniając nazwę z GMES na Copernicus składamy hołd wielkiemu europejskiemu naukowcowi i obserwatorowi Mikołajowi Kopernikowi. Tak jak on w XVI wieku pomógł lepiej zrozumieć nasz świat, tak i europejski program monitorowania Ziemi pozwala nam dogłębnie zrozumieć naszą zmieniającą się planetę i umożliwia podjęcie konkretnych działań mających poprawić jakość życia obywateli - mówił wczoraj w Brukseli Antonio Tajani, ogłaszając oficjalnie nową nazwę podczas posiedzenia Rady ds. Konkurencyjności.
W ramach programu Copernicus możliwy jest monitoring atmosfery, zmian klimatu, stanu środowiska, lądów i mórz, a także przewidywanie zagrożeń i wdrażanie skutecznego systemu zarządzania kryzysowego. Program obejmuje też obserwację przestrzeni kosmicznej. Jak szacuje Komisja Europejska, pełne wdrożenie programu wygeneruje wzrost gospodarczy i przyczyni się do stworzenia około 85 tysięcy nowych miejsc pracy.
- Cieszę się, że nasza inicjatywa zakończyła się sukcesem. To kolejny wielki polski uczony, który staje się patronem znaczącej inicjatywy w Unii Europejskiej. W czasie polskiej prezydencji udało się doprowadzić do zmiany nazwy największego programu wspierania mobilności naukowców. Teraz nosi imię Marii Skłodowskiej-Curie, we wcześniejszej nazwie brakowało polskiego członu nazwiska badaczki - zaznacza minister Kudrycka.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/