Moja droga firma
Według danych GUS w 2009 roku zarejestrowano prawie 350 tys. nowych podmiotów gospodarczych. To o 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Regularne wzrosty liczby przedsiębiorstw tworzą ogromny rynek dla banków. Bogata oferta ich produktów jest sporym wyzwaniem dla biznesmena szukającego idealnego ROR-u. Ale warto poświęcić temu wyzwaniu chwilę, by potem nie przepłacać. Oszczędności mogą iść w tysiące złotych.
Standardem bankowych ofert dla przedsiębiorstw są tzw. pakiety. To nic innego jak zwykłe ROR-y firmowe, które wyposażone są w dodatkowe usługi zawarte "w cenie". Warto dokładnie im się przyjrzeć, by potem nie być zaskoczonym wysokimi kosztami obsługi i nie tracić czasu na kolejne formalności związane z założeniem nowego, lepszego rachunku. Nie jest tajemnicą przecież, że to co dobre np. dla dużej firmy spedycyjnej, nie będzie odpowiednie dla trzyosobowej firmy graficznej.
Pakiet to przesada?
I tu pojawiają się pierwsze schody. Nie dość bowiem, że do wyboru jest kilkadziesiąt banków, to nawet w ramach jednej instytucji zróżnicowanie kont jest na tyle duże, że przedsiębiorca staje przed naprawdę sporym wyzwaniem. Produkty niejednokrotnie są nazywane w odniesieniu do cech docelowego klienta. Mogą to być rachunki mianowane zawodami, branżami czy etapem życia firmy. Jednak mogą być one mylące – każde przedsiębiorstwo to indywidualny organizm rozwijający się w sobie tylko właściwy sposób i nie można go upraszczać do „standardu”.
Co więc wybrać? Eksperci radzą nie kierować się reklamą telewizyjną czy intuicją. Realne określenie potrzeb wyłoni zwycięski produkt, lub pozwoli skonstruować indywidualny koszyk produktów finansowych. I niekoniecznie trzeba wybierać gotowy pakiet. Bywa, że tańsze i efektywne jest "skrojenie konta na miarę". Możliwe jest to m.in. w Banku Ochrony Środowiska. Do podstawowego Konta Wyjątkowego Biznes, które zapewnia dostęp do bankowości internetowej i opiekę dedykowanego doradcy, na zasadzie cegiełek można dokładać preferowane narzędzia. Do wyboru są rachunki pomocnicze w złotych i walutach wymienialnych, lokaty terminowe w złotych i walutach wymienialnych, Konto Dynamiczne i Konto Nocne. Dzięki temu płaci się tylko za to, z czego tak naprawdę się korzysta, nie przepłacając za bezużyteczne „możliwości”.
Złota gimnastyka
W wyborze konta pomagają tabele opłat i prowizji zamieszczone na bankowych stronach. Najprostszym rozwiązaniem przedstawiającym faktyczną konkurencyjność ofert jest skalkulowanie łącznych kosztów interesujących nas usług przy pomocy cenników różnych banków i porównanie finalnych wyników. Jest też i inna droga, o której warto pamiętać – test w bitewnych warunkach. Teoretyczne ćwiczenie własnych finansów można wprowadzić w życie, korzystając z pierwszych darmowych miesięcy prowadzenia konta w danym banku. Taką opcję można znaleźć m.in. w Banku Ochrony Środowiska.
Przy wyborze konta należy pamiętać o dokładnym przeanalizowaniu wszelkich ofert promocyjnych, aktualnych w momencie otwierania rachunku. Czasowe obniżki cen mogą skutecznie zmylić przy wyborze tańszej oferty i w długim okresie użytkowania - okazać się niekorzystne. Nie oznacza to jednak, że nie zdarzają się ciekawe propozycje dla firm. Przykładem może być oferta BOŚ Banku, zgodnie z którą wszyscy klienci korzystający z Konta Wyjątkowego Biznes, którzy realizują co najmniej 100 przelewów, zostają zwolnieni z opłat za jego prowadzenie. Oferta jest pozbawiona haczyków, gdyż bank wprost komunikuje taką możliwość i nagradza najbardziej aktywnych użytkowników. – Pułap 100 transakcji miesięcznie nie jest wcale wygórowany, gdyż zgodnie z przeprowadzonymi na zlecenie banku badaniami, 80% małych i średnich przedsiębiorstw deklaruje właśnie taką lub wyższą skalę transakcji – wyjaśnia Piotr Sadza, Dyrektor Departamentu Produktów Korporacyjnych BOŚ.
Ale dobrze dobrane konto, to nie tylko oszczędności finansowe. Prowadząc własną firmę warto poszukać rozwiązań nie ingerujących w cenny czas. Niezbędne porady finansowe o każdej porze: telefoniczne, czy indywidualne – to bardzo ważny aspekt z punktu widzenia każdego człowieka sukcesu, więc lepiej włączyć je do listy wymagań „idealnego ROR-u”.
Rynek bankowych produktów dla firm jest tak szeroki, że bez szczegółowego zapoznania się z ofertą, nie powinniśmy się na nią decydować. Zawsze może okazać się, że w innym banku dostaniemy to samo za darmo przy okazji otrzymując super bonus.
Bank Ochrony Środowiska S.A. (BOŚ S.A.)
powstał w 1991r. Jest bankiem uniwersalnym, dostarczającym swoim klientom konkurencyjnych produktów i zapewniającym najwyższą jakość obsługi, wyspecjalizowanym we wspieraniu projektów i działań na rzecz ochrony środowiska. W ciągu 19 lat działalności BOŚ S.A. udostępnił w celu realizacji projektów ekologicznych środki o wartości ponad 9,1 mld zł. W tym okresie dzięki wsparciu banku zrealizowano blisko 32 tys. inwestycji o wartości ponad 31mld zł.
BOŚ S.A. należy do 20-stki największych banków w Polsce. Od 1997r. jego akcje są notowane na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Głównymi akcjonariuszami banku są: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (77,27% akcji) oraz Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe 6,5%.
Oferta BOŚ S.A. skierowana jest do klientów indywidualnych i instytucjonalnych, ze szczególnym uwzględnieniem jednostek samorządu terytorialnego oraz spółek komunalnych. Bank świadczy swoje usługi za pośrednictwem 103 placówek.