Trwa ładowanie...
d371utm

MON ws. spotkania min. Siemoniaka z uczestnikami ćwiczeń Cobra-13 (komunikat)

...

d371utm
d371utm

25.11. Warszawa - MON informuje:

Minister Tomasz Siemoniak spotkał się w poniedziałek, 25 listopada br., w Kielcach z dowódcami i żołnierzami uczestniczącymi w międzynarodowym ćwiczeniu wojsk specjalnych Cobra-13.

Cobra-13 to największe ćwiczenie Sił Specjalnych NATO w 2013 roku. Jego celem jest narodowa certyfikacja Dowództwa Komponentu Operacji Specjalnych (SOCC) i potwierdzenie jego zdolności do planowania i kierowania operacjami specjalnymi w ramach operacji sojuszniczej.

W trakcie wizyty w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, gdzie w czasie ćwiczenia Cobra13 mieści się jego dowództwo, minister Siemoniak zapoznał się z założeniami scenariusza, według którego realizowane są zadania przez żołnierzy Zadaniowych Zespołów Bojowych na poligonach w Polsce, Czechach, na Litwie i Słowacji. Minister obrony narodowej pogratulował organizacji ćwiczenia jego kierownikowi - dowódcy Wojsk Specjalnych gen. bryg. Piotrowi Patalongowi. Minister podkreślił, że ćwiczenie Cobra-13 ma dużą dynamikę. Tomasz Siemoniak powiedział również, że cieszy go fakt uczestnictwa tak wielu żołnierzy wojsk specjalnych państw NATO. "To ćwiczenie potwierdza, że Wojska Specjalne są naszą narodową specjalnością" - dodał minister.

d371utm

Tomasz Siemoniak odwiedził również Dowództwo Komponentu Operacji Specjalnych - SOCC, którym kieruje gen. bryg. Jerzy Gut, gdzie zapoznał się z jego organizacją i głównymi zadaniami. Minister miał także okazję obserwować pracę żołnierzy w Połączonym Centrum Operacyjnym - JOC (Joint Operations Center).

Ostatnim punktem wizyty było spotkanie z żołnierzami - starszymi narodowymi - SNR (Senior National Representatives) z państw uczestniczących w ćwiczeniu, którym wręczył pamiątkowe upominki.

Ćwiczenie Cobra 13 rozpoczęło się 4 listopada br. i potrwa do końca miesiąca. Uczestniczą w nim żołnierze wojsk specjalnych z 16 państw NATO i Unii Europejskiej (Chorwacja, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Holandia, Litwa, Norwegia, Polska, Słowacja, USA, Węgry i Wielka Brytania oraz w charakterze obserwatorów wojskowi z Rumunii, Szwecji i Turcji). Ćwiczenie wspiera także ok. dwudziestu instytucji oraz dowództw sojuszniczych i narodowych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

d371utm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d371utm