Trwa ładowanie...
d4mrdlg
naszemiasto.pl
nbp

Monety to dobra lokata

Polacy uwierzyli, że sposobem na szybki zysk jest inwestycja w numizmaty.
Share
Monety to dobra lokata
Źródło: WP.PL
d4mrdlg

Pod oddziałami Narodowego Banku Polskiego w styczniu zaczęły ustawiać się kolejki po monety z Sokołem. Kolekcjonerzy obserwowali, jak wartość monet szybko rośnie. Ale ostatnio ich zyski zaczęły topnieć. Wartość numizmatów zaczęła spadać, kiedy na rynku pojawili się spekulanci. Bańka pękła. Pomógł w tym NBP, który zwiększył liczbę emitowanych monet.

Efekt? Wartość monety z Sokołem o nominale 20 zł szybko skoczyła do 500 zł. Teraz można ją znaleźć na aukcjach internetowych za niecałe 200 zł. Nabywcy "Sokoła" obawiają się, że wciąż będzie zniżał loty. Zdaniem ekspertów, nie można mówić o krachu, a jedynie o wahaniach na rynku. Nie powinny one być groźne dla wytrawnych kolekcjonerów, którzy traktują numizmaty jako inwestycje kilkuletnie.

Polecamy: » Forum poświęcone bankom » Codzienny przegląd prasy ekonomicznej

d4mrdlg

Jerzy Gidelski, właściciel kantorów we Wrocławiu, handluje także numizmatami. Uważa, że zainteresowaniem będą cieszyć się monety "Sybiracy", które zaczął sprzedawać NBP. Monetę srebrną można kupić w oddziałach banku centralnego za 75 zł. Złota kosztuje 820 zł. Zyski kolekcjonerów będą zależeć od tego, ile monet kolejnych serii NBP zdecyduje się wyemitować. Zwiększając ich liczbę, zmniejsza szanse na gigantyczny zarobek. Ale też ułatwia nowicjuszom rozpoczęcie przygody z numizmatyką.

"Wędrowny sokół" (20 zł) na aukcjach osiągał 500 zł
"Sybiracy" (10 i 100 zł) dadzą zarobić ok. 10 proc.
7 mln dol. kosztowała najdroższa moneta świata
"Bursztynowy szlak" (20 zł) to jedna z lepszych inwestycji
250 tys. monet kolekcjonerskich wyemitował już w tym roku NBP

Jak zostać kolekcjonerem monet
Najprościej kupić abonament na numizmaty. Aby rozpocząć kolekcjonowanie numizmatów, warto na początek kupić abonament na monety emitowane przez Narodowy Bank Polski. Dzięki niemu będziesz miał prawo do kupna wszystkich nowych monet po ich cenie emisyjnej. W zależności od rodzaju abonament kosztuje od 100 do 200 zł rocznie. Szczegóły na stronie www.nbp.pl lub www.emonety.pl.

Uważaj na aukcje
Eksperci przestrzegają nowicjuszy przed kupowaniem monet na aukcjach internetowych. W takim przypadku trzeba już dysponować wiedzą o numizmatach, żeby nie dać się oszukać. Ciekawe oferty można za to znaleźć w renomowanych sklepach internetowych.

Sprzedawaj po latach
Kolekcja monet to być może najlepszy fundusz emerytalny lub spadek dla dziecka. Dlatego, zanim sprzedasz, dokładnie przemyśl, czy chcesz mieć kilkanaście procent zysku po roku, czy kilka tysięcy procent po 20 latach.

Łukasz Pałka Tomasz Jurczak
NaszeMiasto.pl

d4mrdlg

Podziel się opinią

Share
d4mrdlg
d4mrdlg