Trwa ładowanie...
d1lutev
07-12-2015 12:35

Można składać wnioski w BGK o kredyt na innowacje technologiczne

Zainteresowani mogą od poniedziałku składać w Banku Gospodarstwa Krajowego wnioski o "kredyt na innowacje technologiczne" - poinformował BGK. Do rozdysponowania jest pula 303 mln zł.

d1lutev
d1lutev

BGK uruchomił nabór wniosków o dotację w programie "Kredyt na innowacje technologiczne" w poniedziałek. Jak informuje bank w komunikacie, "Kredyt na innowacje technologiczne" to nowe wcielenie znanego przedsiębiorcom "Kredytu technologicznego", z którego w poprzedniej perspektywie finansowej skorzystało 600 firm.

Nowy program ma być jednym z podstawowych źródeł pozyskania kapitału na wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). W obecnym rozdaniu środków unijnych do przedsiębiorców trafi łącznie 422 mln euro - głosi komunikat.

"Procedura uzyskania dofinansowania ma charakter okresowo organizowanych przez BGK konkursów. W obecnej edycji wnioski można składać w terminie od 7 grudnia 2015 r. do 20 stycznia 2016 r. Do rozdysponowania jest pula 303 mln zł w podziale na alokację dla województwa mazowieckiego (30 136 486 zł) oraz dla pozostałych województw (272 863 514 zł)" - głosi komunikat.

Przedsiębiorcy z sektora MŚP mogą składać wnioski przez Internet, po uzyskaniu promesy kredytowej w jednym 17 banków współpracujących.

d1lutev

Kredytów inwestycyjnych w programie będą udzielać: Alior Bank, Bank BGŻ BNP Paribas, Bank BPH, Bank BPS i zrzeszone Banki Spółdzielcze, Bank Handlowy w Warszawie, Bank Millenium, Bank Pekao, Bank Zachodni WBK, Deutsche Bank Polska, BOŚ Bank, Idea Bank, ING Bank Śląski, Krakowski Bank Spółdzielczy, mBank, PKO Bank Polski, Raiffeisen Polbank, SGB-Bank i zrzeszone Banki Spółdzielcze.

Kredytem technologicznym sfinansować można inwestycję, zaznacza BGK, której przedmiotem jest wdrożenie nowej technologii w postaci prawa własności przemysłowej, wyników badań przemysłowych, wyników prac rozwojowych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej. "Technologia ma umożliwiać wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług w stosunku do dotychczas wytwarzanych na terytorium Polski" - głosi komunikat.

BGK zaznacza też, że kredyt w nowej odsłonie "wprowadza wiele zmian przyjaznych dla wnioskodawcy - beneficjenta". "Przede wszystkim przedsiębiorca nie musi ponosić wydatków na opinie o nowej technologii, które wcześniej stanowiły załącznik do wniosku o dofinansowanie, a funkcje te przejmie ocena innowacyjności przez panel ekspertów w BGK. Po drugie, zmieniono formułę konkursu, rezygnując z naboru projektów o charakterze ciągłym, w którym liczyła się kolejność przyjmowanych wniosków. Teraz obowiązuje system rankingowania projektów - wsparcie otrzymają projekty najlepsze, a nie szybko złożone. I wreszcie, po trzecie - po sukcesie tej formy wsparcia w poprzedniej perspektywie - podniesiono o 50 proc. maksymalną wysokość premii technologicznej z 4 do 6 mln zł" - głosi komunikat.

BGK to bank państwowy, który m.in. "rozwija systemy poręczeń i gwarancji mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości" oraz zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej.

d1lutev
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lutev