MPiPS: startuje program Maluch 2014 (komunikat)

...

05.03. Warszawa - MPiPS informuje:

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przeznaczy 101 mln zł na budowę i utrzymanie miejsc opieki dla najmłodszych dzieci. O środki z programu Maluch 2014 mogą starać się gminy, przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe. Dofinansowanie może wynieść nawet 80 proc. kosztów projektu.

- W poprzednich latach program cieszył się bardzo dużą popularnością, dlatego chcemy go kontynuować również w tym roku. Zyskają rodzice, dotacje z programu pomniejszają ponoszone przez nich opłaty. To także sposób na ułatwienie im powrotu do pracy - mówi minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Tegoroczny program "Maluch" będzie realizowany w jednej edycji, podzielonej na trzy moduły. Moduł pierwszy dotyczy tworzenia nowych miejsc opieki nad najmłodszymi, drugi i trzeci - utrzymania już istniejących. Dwa pierwsze skierowane są do gmin, trzeci do pozostałych podmiotów. Co ważne, cała dotacja musi być wykorzystana w 2014 roku.

- 216 mln zł, które przeznaczyliśmy na realizację programu w latach 2011-2013 przynosi wymierne efekty - na koniec zeszłego roku mieliśmy już 1510 żłobków i innych placówek opieki. Łącznie to 55 tys. miejsc dla dzieciaków - podkreśla minister Kosiniak-Kamysz.

Dzięki zmianom w ustawie żłobkowej z 2013 r. o dofinansowanie może ubiegać się więcej podmiotów. To już nie tylko gminy, ale również osoby fizyczne, przedsiębiorcy, a także organizacje pozarządowe. Dotacja może wynieść nawet 80 proc. kosztów inwestycji. Wcześniej ministerstwo dofinansowywało maks. 50 proc. inwestycji. Z tego rozwiązania mogły jednak korzystać wyłącznie samorządy.

Termin składania ofert w programie "Maluch" upływa 19 marca w przypadku modułu drugiego oraz 2 kwietnia w przypadku modułu pierwszego i trzeciego. Oferty można składać zarówno w formie pisemnej, jak i elektronicznej, także za pośrednictwem platformy ePUAP. Szczegółowe zasady konkursu dostępne są na internetowej stronie ministerstwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
dziecipraworząd

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)