Trwa ładowanie...
d2xtm74
ms
12-05-2011 15:57

MS: modernizacja zarządzania w sądownictwie powszechnym (komunikat)

...

d2xtm74
d2xtm74

12.05. Warszawa - Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odwiedził dzisiaj Sąd Rejonowy w Białymstoku. To tam przeprowadzany jest pilotażowy projekt modernizacji zarządzania kadrami sądów powszechnych. Jego pierwszy etap właśnie dobiegł końca, drugi - rozpocznie się w lipcu.

Pilotażowo wdrażane w Białymstoku rozwiązania to m.in. menadżerski sposób zarządzania sądami, którego wprowadzenie we wszystkich sądach przewiduje przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizacja ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych. Prace nad tymi regulacjami aktualnie trwają w Sejmie.

Podstawą projektu, jest zupełnie nowatorskie, w świetle dotychczasowych doświadczeń sądownictwa powszechnego, podejście do sposobu wykonywania zadań z zakresu działalności administracyjnej sądów przez prezesów sądów. Dążąc do zapewnienia kierowanym przez siebie sądom jak najlepszych warunków do realizacji ich konstytucyjnych zadań, udowodniają, że modernizacja procesów zarządzania jest możliwa i stanowi warunek konieczny podnoszenia standardów pracy sądów dla dobra ogółu obywateli.

d2xtm74

"Sąd Rejonowy w Białymstoku daje przykład, że to co mogłoby się wydawać w danych warunkach niemożliwe do zrealizowania można jednak, krok po kroku, osiągnąć. Wymaga to jednak poczucia pełnienia ważnej społecznie misji oraz zaangażowania zarówno osób funkcyjnych, jak i całej kadry sądowej" - powiedział w trakcie wizyty Minister Krzysztof Kwiatkowski. "Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej nakłada na sądy powszechne zaszczytny obowiązek sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Musimy jednak pamiętać, że realizacja tego obowiązku ma szereg przenikających się wzajemnie aspektów. Obywatele mają prawo oczekiwać, nie tylko sprawiedliwych orzeczeń, ale również tego, aby były one następstwem sprawnego, przejrzystego i wolnego od wszelkich pozaprawnych barier działania. Sądownictwo nie może tworzyć barier utrudniających realizację tego zadania - musi je przełamywać" - dodał Minister Sprawiedliwości.

Celem modernizacji jest praca łącząca jakość i szybkość w ramach wykorzystywanych środków. Takie właśnie zasady kierują działaniami podejmowanymi w ramach realizacji projektu modernizacji procesów zarządzania w sądownictwie powszechnym.

W sądach, gdzie prowadzony jest pilotaż, wprowadzono - de facto - nowe zarządzanie publiczne. Pokazano jednocześnie, że podejście biznesowe w wypadku wymiaru sprawiedliwości nie służy redukcji kosztów, czy wyłącznie poprawie szybkości pracy. Jego celem jest przede wszystkim takie korzystanie z posiadanych zasobów, aby orzeczenia zapadały bez zbędnej zwłoki a ich jakość była wysoka. Tylko wtedy bowiem sprawy są rozstrzygane sprawiedliwie.

"Wymiar sprawiedliwości potrzebuje reformy. Konieczna jest wspólna świadomość nieuchronności nowoczesności. Co więcej, jeśli zmiana nie dokona się na pierwszej linii wymiaru sprawiedliwości to nie przyniesie żadnych efektów. Dlatego cieszę się, że mogę dzisiaj stanąć przed Państwem i powiedzieć, że zmiany już się dokonują i to dokonują się w miejscu gdzie ich wprowadzenie wymaga wiele wysiłku" - powiedział dzisiaj Krzysztof Kwiatkowski. "Rolą Ministra Sprawiedliwości i jednostek mu podległych jest udzielenie wsparcia działaniom reformatorskim, w szczególności przez wprowadzanie pozytywnych zmian w sądownictwie. Osobiście zapewniam, iż dołożę wszelkich starań, aby skuteczne działania resortu pomagały w procesach modernizacyjnych" - dodał Minister Sprawiedliwości.

d2xtm74

W trakcie wizyty w Białymstoku Minister Sprawiedliwości spotkał się nie tylko z kierownictwem tamtejszego sądu rejonowego, ale także z Prezesem Sądu Apelacyjnego oraz prezesami sądów okręgowych i rejonowych białostockiej apelacji.

Krzysztof Kwiatkowski wziął także udział w organizowanej na Wydziale Prawa Uniwersytetu Białostockiego konferencji pt. "Bezpieczeństwo obywatelskie na przykładzie miasta Białegostoku".

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mick/

d2xtm74
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xtm74