Trwa ładowanie...
d2vujhl
24-09-2015 10:29

MSP kontynuuje prace nad powstaniem Nowej Kompanii Węglowej

Warszawa, 24.09.2015 (ISBnews) - Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) kontynuuje prace nad powstaniem Nowej Kompanii Węglowej (NKW), minimalizując ryzyko konieczności zwrotu niedozwolonej pomocy publicznej, podał resort.

d2vujhl
d2vujhl

"Ministerstwo Skarbu Państwa nie pozwoli na chaotyczną upadłość Kompanii Węglowej lub Nowej Kompanii Węglowej, zagrożenie miejsc pracy oraz zachwianie bezpieczeństwa energetycznego kraju. NKW powstanie w kształcie kapitałowym, który nie będzie zakwestionowany przez Komisję Europejską, co wymaga więcej czasu niż zakładany w styczniowym porozumieniu 30 września 2015 r." - czytamy w komunikacie.

Potrzeba przesunięcia terminu wynika też ze zmieniających się okoliczności makroekonomicznych, w tym spadku cen węgla na światowych rynkach. Cena węgla w porcie w Amsterdamie osiągnęła już wartość nieco ponad 50 USD/t, podczas gdy rok temu było to około 75 USD/t, wskazał resort.

"Celem prowadzonych prac jest stworzenie podmiotu zdrowego ekonomicznie, zdolnego konkurować na europejskim rynku i z docelową, bezpieczną strukturą właścicielską. Prace nad powstaniem NKW trwają, podmiot jest obecnie rejestrowany w KRS, trwa konkurs na prezesa" - podkreślono.

MSP opracowało plan struktury kapitałowej NKW złożony z trzech akcjonariuszy: Węglokoksu, Funduszu Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw (zarządzanego przez Polskie Inwestycje Rozwojowe) oraz Towarzystwa Finansowego Silesia. Pomimo wskazanych przez ministerstwo mechanizmów świadczących o rynkowym charakterze inwestycji, Komisja Europejska zasygnalizowała wysokie ryzyko wszczęcia postępowania przeciwko Polsce z powodu stosowania niedozwolonej pomocy publicznej. Mogłoby to oznaczać, że tuż po powstaniu NKW, KE nakazałaby cofnięcie transakcji, co spowodowałoby w krótkim czasie upadłość NKW, wyjaśniono.

d2vujhl

W związku z przedłużającym się procesem, zarząd KW chce zapewnić spółce finansowanie pomostowe, m.in. przez wydłużenie porozumienia standstill z bankami. Spółka będzie normalnie funkcjonować i obsługiwać bieżące zobowiązania, w tym wobec pracowników, których wynagrodzenia będą zabezpieczone. Czas ten będzie też wykorzystany na prowadzenie dalszego procesu restrukturyzacji spółki.

"O tym, że możliwe jest stworzenie udanych scenariuszy biznesowych w górnictwie świadczy chociażby ogłoszenie wezwania na Bogdankę przez Eneę. Wskazuje ono, że budowanie koncernów paliwowo-energetycznych jest uzasadnione i może być opłacalne" - napisano także w materiale.

Na początku września Rada Ministrów zdecydowała o wniesieniu 2% akcji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG)
, 1% akcji PZU oraz 1% akcji Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) do Towarzystwa Finansowego Silesia, które pod zastaw tych akcji ma zaciągać kredyty i dokapitalizować spółkę, do której wniesione zostaną kopalnie Kompanii Węglowej.

TF Silesia miało zapewnić 1,2 mld zł kapitału, kolejne 300 mln zł miało pochodzić od Polskich Inwestycji Rozwojowych, akcjonariuszem nowej spółki miał zostać także Węglokoks.

Tzw. Nowa Kompania Węglowa ma powstać z 11 kopalń obecnej Kompanii Węglowej, jako spółka Węglokoksu. Jej powstanie poprzedziło przekazanie nierentownych aktywów KW do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

(ISBnews)

d2vujhl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vujhl