MSP proponuje weryfikację metodologii naliczania podatku od wydobycia niektórych kopalin -
02.01. Warszawa (PAP) - MSP proponuje weryfikację metodologii naliczania podatku od wydobycia niektórych kopalin, oprócz ceny metali powinno się uwzględnić m.in. koszty wydobycia...
02.01.2012 | aktual.: 02.01.2012 13:08
02.01. Warszawa (PAP) - MSP proponuje weryfikację metodologii naliczania podatku od wydobycia niektórych kopalin, oprócz ceny metali powinno się uwzględnić m.in. koszty wydobycia oraz efektywność produkcji związaną ze złożami - uważa minister skarbu Mikołaj Budzanowski. W ocenie MSP podatek powinien być uznany jako kosztu w rozumieniu podatku dochodowego oraz mieć prostą i przewidywalną strukturę.
"Należy zwrócić uwagę, że w innych krajach stawki opodatkowania z tytułu posiadanych surowców są bardzo zróżnicowane i uzależnione m.in. od zysków firm górniczych, wartości metalu, wartości przychodów ze sprzedaży. W większości przypadków opłaty te są pomniejszane o koszty wydobycia, produkcji itp. W związku z powyższym należy zauważyć, że wysokość zaproponowanego podatku jest niewspółmierna ze światowymi standardami. Obowiązujące podatki w inny krajach stanowią od kilku do kilkunastu procent, natomiast np. w przypadku KGHM PM S.A. nałożony podatek (na przykładzie 2010 r.) wyniósłby 33 proc. zysku operacyjnego. Biorąc pod uwagę powyższe koniecznym wydaje się dokonanie weryfikacji metodologii naliczania podatku przyjętej w projekcie ustawy" - napisał Budzanowski w piśmie z uwagami do projektu ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin.
"Proponowane stawki podatkowe powinny uwzględniać nie tylko ceny metali, ale również koszty ich wydobycia, natomiast dla poziomów notowań przy których opodatkowany podmiot generuje stratę, należałoby przyjąć stawkę zerową. Podatek powinien uwzględniać efektywność produkcji związaną z występowaniem złóż, które charakteryzują się odmiennymi parametrami zawartości miedzi i srebra, przez co wydobycie ich z poszczególnych złóż obarczone jest różnymi dodatkowymi kosztami" - dodał.
"W świetle powyższej, w stosunku do zaproponowanych przepisów ustawy proponuję rozważenie przyjęcia następujących zagadnień: uznanie powyższego podatku jako kosztu w rozumieniu podatku dochodowego, przyjęciu podatku o prostej i przewidywalnej strukturze (np. formuła progresji liniowej, ewentualnie z progami)" - podkreśla minister. (PAP)
bg/ ana/