31.05. Warszawa - MSWiA informuje:
Na Dolnym Śląsku obniża się poziom wód. Jednak z powodu przewidywanych przez synoptyków opadów deszczu służby pozostają w stanie gotowości.
Na Lubelszczyźnie zostały odwołane alarmy przeciwpowodziowe dla 4 powiatów oraz wszystkich gmin i miast nadwiślańskich. W gminie Wilków (województwo lubelskie) uruchomiono pompę spalinową o masie 5 ton, dzięki której odpompowywana jest woda do rzeki Chodelki.
Województwo dolnośląskie
Rozpoczęto szacowanie strat poniesionych w wyniku powodzi. Jutro (1 czerwca br.) mają rozpocząć się prace naprawcze uszkodzonego wału w polderze Lipki-Oława.
Żołnierze nadal pracują w okolicach Wrocławia i Głogowa. W razie konieczności dodatkowe siły wojska zostaną ponownie skierowane na Dolny Śląsk.
W 10 powiatach, przez które przepływa Odra, sytuacja jest stabilna (powiaty: oławski, wrocławski, trzebnicki, średzki, miasto Wrocław, wołowski, legnicki, lubiński, górowski, głogowski). Cały czas trwają dyżury oraz monitoring wałów przeciwpowodziowych.
Województwo lubelskie
Dzisiaj (31 maja br.) zostały odwołane alarmy przeciwpowodziowe dla powiatów: kraśnickiego, opolskiego, puławskiego i ryckiego oraz wszystkich gmin i miast nadwiślańskich.
Na terenie gmin Wilków i Łaziska trwa wypompowywanie wody z domów. Mieszkańcy otrzymują osuszacze. W niektórych miejscowościach w gminie Wilków (m.in. Machów, Kąty) woda już ustąpiła i mieszkańcy rozpoczynają prace porządkowe.
Na terenie województwa drogi krajowe i wojewódzkie są przejezdne, ale na drodze wojewódzkiej nr 824 w gminie Józefów w okolicy miejscowości Rybitwy ograniczona jest nośność do 10 ton. Nieprzejezdne są drogi gminne w miejscowościach Rybitwy i Rybitwy-Bór oraz większość dróg w gminie Wilków.
Województwo wielkopolskie
Stabilizuje się i poprawia sytuacja na górnym odcinku Warty i Prosny - po ostatnim zmniejszeniu zrzutu ze zbiornika Jeziorsko.
W całej Wielkopolsce wały skutecznie stawiają opór wysokim stanom rzek. Nie występują przesiąknięcia i przecieki na wałach przeciwpowodziowych Warty aż do Konina. Trwają stałe prace przy umacnianiu wałów w Śremie oraz w okolicach Poznania.
W gminie Golina podczas weekendu ewakuowano 11 osób.Stały monitoring i analizy sytuacji hydrometeorologicznej mają dać odpowiedź, czy w najbliższych dniach możliwe będzie zablokowanie przepływu Warty przez polder Golina.
Nie odnotowano obecnie zagrożenia epidemiologicznego, działają wszystkie wodociągi.
W weekend w Wielkopolsce pracowało 1375 strażaków (z czego 120 w Poznaniu). W stolicy regionu od piątku Wartę patrolują 3 łodzie policyjne.
Województwo zachodniopomorskie
W powiecie myśliborskim (gmina Boleszkowice) z miejscowości Chlewice ewakuowało się 14 osób (4 rodziny) z oraz jedna osoba z miejscowości Kaleńsko. Cztery budynki w Chlewicach zostały podtopione.
W powiecie gryfińskim ewakuowały się dwie rodziny (4 osoby). Z powodu przekroczenia stanów alarmowych na Odrze 31 maja br. zamknięta została droga nr 120 prowadząca z Gryfina do Mescherin.
Zamknięto również drogę gminną Krajnik Dolny-Zatoń.
W Starej Rudnicy zalany jest odcinek drogi wojewódzkiej nr 126. Ruch odbywa się objazdem.
W Szczecinie w rejony wyspy Puckiej i dzielnicy Dąbie rozwożone są worki z piaskiem. Podwyższono wał przeciwpowodziowy w okolicach przepompowni na wyspie Puckiej.
Z gminy Mieszkowice do miejscowości Gozdowice zostało wysłanych 30 żołnierzy. Natomiast wczoraj (30 maja br.) do miejscowości Krajnik Dolny wysłano 50 żołnierzy.
Województwo łódzkie
Dzisiaj (31 maja br.) po przejściu burzy w miejscowości Głowno zalane zostały ulice: Rymkowskiego, Garbarska, Łowicka i Targowa.
W ciągu najbliższej doby w zlewni Bzury przewiduje się wzrosty stanu wody wywołane intensywnymi opadami deszczu. W Łowiczu poziom wody będzie wzrastał w strefie powyżej stanu alarmowego, a w miejscowości Kwiatkówek prognozowane jest przekroczenie stanu ostrzegawczego. W zlewni Pilicy poziom wody będzie się wahał w strefie wody wysokiej, w miejscowości Sulejowo powyżej stanu alarmowego. Na rzece Luciąży w Kłudzicach przewiduje się przekroczenie stanu ostrzegawczego.
W dalszym ciągu na terenie 18 gmin obowiązuje alarm przeciwpowodziowy: Poddębice (powiat poddębicki), Góra Św. Małgorzaty, Piątek, Grabów, Świnice Warckie, gmina Łęczyca (powiat łęczycki), Sędziejowice, Dobroń, Widawa, miasto Łask (powiat łaski), Nowa Brzeźnica, Działoszyn (powiat pajęczański), Szadek, Zduńska Wola (powiat zduńskowolski), Burzenin (powiat sieradzki), Galewice, Wieruszów (powiat wieruszowski), gmina Aleksandrów (powiat piotrkowski), zaś w kolejnych 4 pogotowie przeciwpowodziowe: Wartkowice, Uniejów, Zadzim, Dalików (powiat poddębicki).
Na podtopionych terenach prowadzony jest stały nadzór sanitarno-epidemiologiczny.
Województwo świętokrzyskie
Trwa szacowanie szkód, które wywołała powódź. W Sandomierzu i gminie Łubnice następuje powolna stabilizacja. Na bieżąco poszkodowanym mieszkańcom udzielana jest pomoc medyczna, żywnościowa, finansowa itp.
Na terenie Sandomierza w usuwaniu skutków powodzi pomaga około 20 żołnierzy i pracują 2 agregaty prądotwórcze. Pracują nadal strażacy i ratownicy z Estonii, Litwy i Łotwy (19 osób, 6 pomp) oraz 15 osób z Niemiec, którzy przygotowują się do wyjazdu.
W działaniach uczestniczy również 143 policjantów dysponujących 49 radiowozami, 143 strażaków PSP i OSP z 36 samochodami bojowymi.
Województwo mazowieckie
Dziś (31 maja br.) odwołany został alarm przeciwpowodziowy dla powiatów warszawskiego zachodniego i legionowskiego. Jednak nadal obowiązują na ich terenie pogotowia przeciwpowodziowe.
Pogotowie przeciwpowodziowe przestało obowiązywać w Warszawie oraz powiatach: garwolińskim, grójeckim, otwockim i piaseczyńskim.
Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w dalszym ciągu w powiatach: płońskim, sochaczewskim, płockim oraz w mieście Płock.
W Płocku odnotowuje się powolny, systematyczny spadek poziomu wody rzeki Wisły na wodowskazach w granicach miasta. Na bieżąco trwają prace mające na celu uszczelnianie wałów. W powiecie odbywa się dezynfekcja gospodarstw. Trwają szczepienia przeciwko tężcowi. Mieszkańcom pozostającym w swoich domach dowożona jest żywność, woda pitna i leki.
Województwo śląskie
Poziom wód na terenie województwa systematycznie obniża się. W powiecie bielskim, w gminie Bestwina trwa wypompowywanie wody z zalanych obszarów. W gminie Wilamowice tego rodzaju działania dobiegają końca.
W Bielsku-Białej osuwiska stoków zagrażają ponad 5 domom mieszkalnym. Teren zabezpieczany jest poprzez m.in. wycięcie drzew. Osuwiska uaktywniły się w okolicach 4 ulic: ul. Partyzantów, ul. Jazowa, ul. Drużyny i ul. Komandorska. W wyniku zalania zanieczyszczonych zostało około 150 studni przydomowych. Mieszkańcom zapewniono dostawy wody pitnej.
W powiecie bieruńsko-lędzińskim w mieście Bieruń na bieżąco wypompowywana jest woda z zalanych budynków mieszkalnych, dostarczana jest wody pitna, żywność oraz środki dezynfekcyjne. W gminie Bojszowy pompowana jest woda z dwóch rozlewisk Jedlinie. Powierzchnia miejsc zalanych i budynków na terenie gminy Bojszowa wynosi około 3 ha. W gminie Chełm Śląski pompowana jest woda z rozlewiska "Chełm Mały".
W gminie Gierałtowice, w miejscowości Przyszowice wypompowywana jest woda w pobliżu wałów przeciwpowodziowych. Na terenie Gliwic wypompowywano wodę z zalanych piwnic.
W powiecie pszczyńskim w Gminie Goczałkowice Zdrój trwa przepompowywanie wody ze m.in. ze stawu Rontok, Borowina do rzeki Wisły.
Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje na terenie gminy Zebrzydowice(powiat cieszyński). Natomiast pogotowie przeciwpowodziowe na terenie: powiatu bielskiego, powiatu bieruńsko-lędzińskiego, powiatu gliwickiego, powiatu pszczyńskiego, miasta Zabrze, miasta Żory, gminy Przyrów - sołectwo Wola Mokrzeska (powiat częstochowski), gminy Gierałtowice (powiat gliwicki).
Województwo pomorskie
Sytuacja powodziowa jest stabilna. Na ujściowym odcinku Wisły notowane są niewielkie tendencje wzrostowe, wynikające z sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej, która spowalnia nieco odpływ wody do morza. Przewiduje się, że obniżenie stanów Wisły poniżej poziomów alarmowych może nastąpić około 5 lub 6 czerwca.
Przelotne opady deszczu nie powinny niekorzystnie oddziaływać na czas odpływu wody z Wisły do Bałtyku.
Sytuacja w obrębie wałów przeciwpowodziowych jest stabilna. Nie przybywa przesiąknięć wód gruntowych pod stopą wałów.
Wpływająca do Bałtyku woda wiślana nie powoduje obecnie zagrożenia epidemiologicznego.
Województwo podkarpackie
Jutro od godzin rannych, od południa na teren województwa stopniowo nasuwać się będzie strefa intensywnych opadów. W ciągu 24 godzin może spaść około 50 mm deszczu, co spowoduje w godzinach popołudniowych jutro (1 czerwca br.) przekroczenie stanów ostrzegawczych, a najprawdopodobniej wieczorem i w nocy z 1/2 czerwca stanów alarmowych na Wisłoku po Rzeszów i Wisłoce po Pilzno (wraz z dopływami). Opady miejscami mogą powodować lokalne podtopienia oraz szybkie wzrosty poziomów wody na małych potokach.
W rejonie Tarnobrzega i Gorzyc 397 strażaków prowadzi działania związane z usuwaniem skutków powodzi.
Województwo małopolskie
Od 1 czerwca br. rozpocznie się weryfikacja szacunków strat w infrastrukturze komunalnej.
Wojewoda małopolski powołał komisję w skład, której wchodzi 32 pracowników Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego (podzielonych na 16 dwuosobowych zespołów), a także pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.Pracownicy urzędu będą weryfikować szacunki strat w infrastrukturze komunalnej, przygotowane uprzednio przez gminy, powiaty oraz samorząd województwa. Samorządy mają czas do 8 czerwca na przygotowanie własnych szacunków strat.
Chodzi głównie o szkody, które poczyniła powódź na drogach i mostach (tych będzie zapewne najwięcej, bo ok. 90 procent wszystkich zniszczeń), cmentarzach, w budynkach użyteczności publicznej takich jak szkoły, szpitale, placówki kultury etc. Szacowanie strat przeprowadzone zostanie w ponad 160 samorządach gminnych i powiatowych. Komisje pracować mają około trzy tygodnie.
Województwo lubuskie
Na terenie województwa podejmowane są działania związane z bezpieczeństwem epidemiologiczno-sanitarnym. Dotychczas nie zanotowano wzrostu liczby zachorowań na choroby zakaźne i przypadków zatruć pokarmowych. Nie stwierdzono również pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej.
Prowadzony jest stały monitoring stanu sanitarnego obiektów zagrożonych powodzią w tym: zakładów opieki zdrowotnej, wodociągów.
Dystrybuowane są ulotki informacyjne dla powodzian dotyczące m.in. zapobiegania chorobom zakaźnym, postępowania z zalaną podczas powodzi żywnością, studniami i ujęciami wody oraz dezynfekcji wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Wzmożono nadzór nad szczepieniami ochronnymi, które stanowią integralną część działań mających na celu zapobieganie i zwalczanie chorób zakaźnych.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ sdd/