MSWiA ws. województw dotkniętych powodzią (komunikat)

...

26.05.2010 | aktual.: 26.05.2010 17:08

26.05. Warszawa - MSWiA informuje:

IMiGW na terenie Małopolski prognozuje intensywne opady deszczu i ostrzega przed ponownym wzrostem poziomu wody. Na Opolszczyźnie stany wód opadają. W województwie wielkopolskim fala kulminacyjna przeszła przez zbiornik Jeziorsko. W województwie zachodniopomorskim służby wzmacniają wały przeciwpowodziowe oraz na bieżąco monitorują poziom wód.

Województwo małopolskie

Biuro Prognoz Hydrologicznych IMiGW, w związku ze spodziewanymi opadami deszczu ostrzega przed ponownym wzrostem poziomu wody.

Deszcz, miejscami intensywny o charakterze burzowym, może spowodować podwyższenie poziomu wody na karpackich dopływach Wisły (Soła, Skawa, Skawinka, Raba, Uszwica i Dunajec) miejscami powyżej stanów ostrzegawczych.

Podwyższenie stanów wód może spowodować zagrożenie dla obszarów zalewowych. Mogą również wystąpić zalania przybrzeżnych terenów oraz lokalne podtopienia.

Sytuacja może powodować utrudnienia w prowadzeniu prac hydrotechnicznych oraz zaburzyć funkcjonowanie komunikacji lądowej i żeglugi wodnej.

Ostrzeżenie jest ważne do czwartku (27 maja br.) do godz. 12.00.

Województwo wielkopolskie

Fala kulminacyjna przeszła przez zbiornik Jeziorsko. Aktualny dopływ (315 m3/s) wody jest mniejszy niż prowadzony zrzut (360 m3/s).

Czoło fali kulminacyjnej na Warcie znajduje się pomiędzy Nową Wsią Podgórną a Śremem.

Zmniejsza się też dynamika wzrostów przekroczeń stanów alarmowych na rzekach. Nieznaczne spadki zanotowano na wodowskazach w okolicach Koła, gdzie poziom Warty wyniósł dziś 466 cm (3 cm mniej niż wczoraj).

Rano zamknięte zostały przepusty i zakończono kontrolowany zrzut wody do polderu Zagórów. Sytuacja hydrometeorologiczna, utrzymujący się zrzut wody ze zbiornika Jeziorsko oraz wykorzystanie terenów zalewowych miało wpływ na tzw. spłaszczenie fali kulminacyjnej na Warcie, której czoło przechodzi przez ujście Prosny.

Cały czas monitorowany jest stan wałów, umocnień oraz likwidowane są przesiąknięcia.

Województwo zachodniopomorskie

We wszystkich zagrożonych gminach i starostwach identyfikowane są miejsca najbardziej zagrożone. Powstały wykazy zagrożonych podtopieniami budynków. Mieszkańcy zostali poinformowani o ewentualnej ewakuacji.

Na wale Czarna Łąka trwają prace polegające m.in. na uszczelnianiu śluz wałowych. Na wale na Wyspie Puckiej w zaniżonych miejscach podnoszona jest korona wału. Intensywne działania prowadzone są także na wałach: Zdroje, Osinów Dolny, Bielinek Osinów, Widuchowa-Krajnik, Gryfino-Łubnica.

Przewiduje się, że kulminacja fali odrzańskiej nastąpi prawdopodobnie w dniach 28-30 maja br.

W ciągu najbliższej doby na dolnej Odrze, w związku z rozwojem sytuacji hydrologicznej, przewidywany jest dalszy wzrost stanów wody w strefie stanów wysokich. Wzrosty stanów wody powyżej strefy stanów alarmowych utrzymywać się będą na wodowskazach: Gozdowice i Bielinek.

Województwo opolskie

Dziś (26 maja br.) wojewoda odwołał alarm przeciwpowodziowy dla: powiatu Kędzierzyn-Koźle, Opole oraz miasta Opole.

Stany wód opadają. Przekroczone są stany alarmowe na 4 rzekach (w 7 miejscach pomiarowych). Trwa usuwanie wody z zalanych terenów. Na terenach, gdzie woda ustąpiła, trwa szacowanie szkód.

Zalane są oczyszczalnie ścieków:

- Kędzierzyn-Koźle. Oczyszczanie biologiczne nie działa. Działa natomiast oczyszczanie mechaniczne, - Chorula - oczyszczalnia już działa, - Czarnowąsy - oczyszczalnia nie działa, - Brzeg - oczyszczalnia nie działa.

Nie występuje zagrożenie epidemiologiczne.

Alarm przeciwpowodziowy wciąż obowiązuje w 6 powiatach: Brzeg, Prudnik, Krapkowice, Kluczbork, Namysłów, Strzelce Opolskie.

Wczoraj (25 maja br.) burmistrz gminy i miasta Zawadzkie odwołał alarm przeciwpowodziowy. Zachowany zostaje w dalszym ciągu alarm przeciwpowodziowy zarządzony przez starostę strzeleckiego. Jeżeli sytuacja w dalszym ciągu będzie się stabilizowała, zostanie on prawdopodobnie dziś (26.05.2010 r.) odwołany.

Kontynuowana jest naprawa wałów przy rzece Mała Panew w miejscowości Czarnowąsy.

Na terenie gminy Popielów nadal obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Poziom wody na Odrze i Stobrawie oraz lokalnych rzekach znacznie przekracza stany alarmowe, ale stopniowo opada. Zalane jest kilkadziesiąt gospodarstw domowych w miejscowościach: Rybna, Stare Siołkowice, Popielowska Kolonia, Popielów, Karłowice, Stobrawa.

Straż pożarna prowadzi stały monitoring wałów w miejscowościach Stare Siołkowice, Popielowska Kolonia oraz Popielów-Wielopole.

W gminie Brzeg wał w miejscowości Lipki jest przez cały czas monitorowany. Wszystkie drogi w powiecie są przejezdne.

W gminie Pokój woda w rzekach stabilizuje się. Wzrósł jedynie poziom wody w rzece Bogacica w miejscowości Domaradzka Kuźnia.

Województwo dolnośląskie

W powiecie górowskim wały i teren przy wałach jest ciągle patrolowany i trwa umacnianie wałów. Wały umacniane są na całej długości Odry i 10 km Baryczy.

W powiecie głogowskim najtrudniejsza sytuacja panuje na wałach na odcinku Czerna-Dobrzejowice oraz w gminie Głogów w okolicach miejscowości Klucze.

W powiecie legnickim w gminie Prochowice w dalszym ciągu utrzymuje się podtopienie wsi Kwiatkowice. Woda stopniowo opada i średnia wysokość zalania wynosi ok. 0,5 m. Straż pożarna wypompowuje wodę z zalanych gospodarstw.

W miejscowości Rogów Legnicki utrzymuje się potencjalne zagrożenie powodzią. Wzmocnione wały są całodobowo patrolowane.

W powiecie trzebnickim potencjalnie zagrożone są miejscowości: Uraz, Raków, Kotowice, Paniowice (wzdłuż Odry). Obecnie sytuacja jest stabilna.

W miejscowości Krzyżanowice i Szymanów wypompowywana jest woda oraz umacniane są wały przeciwpowodziowe.

W powiecie wrocławskim sytuacja jest stabilna. Wody systematycznie opadają.

W powiecie oławskim w miejscowości Jelcz-Laskowice trwa osuszanie terenu. Przy osuszaniu pomaga grupa niemieckich ratowników obsługujących pompy wysokiej wydajności.

W polderze Lipki uszkodzony jest wewnętrzny wał polderu. Mimo uszkodzenia wewnętrznego wału polder działa prawidłowo i odprowadza wodę.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
pogodapowódźmswia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)