MSZ: misja ministrów spraw zagranicznych Polski, Szwecji i Bułgarii na Kaukazie Południowym
...
14.12. Warszawa - MSZ informuje:
Modernizacja, kontynuacja reform, porozumienia o ułatwieniach wizowych i readmisji oraz o stowarzyszeniu między Armenią a UE były głównymi tematami rozmów podczas wizyty Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego, Ministra Spraw Zagranicznych Szwecji Carla Bildta oraz Ministra Spraw Zagranicznych Bułgarii Nikołaja Mładenowa w Armenii 14 grudnia.
Ministrowie wskazali dwa konkretne przykłady, które w ich ocenie najlepiej służą dostosowaniu ustawodawstwa i funkcjonowania armeńskiej administracji do standardów UE. Są to realizowane wspólnie przez Polskę i Szwecję projekty twinningowe służące przekazaniu polskiego doświadczenia w polityce wobec cudzoziemców oraz zwiększenie zdolności Służby Migracyjnej Armenii. "Jesteśmy tutaj w przeddzień rozpoczęcia kampanii przed wyborami prezydenckimi. Mamy nadzieję, że najbliższe wybory prezydenckie będą jeszcze lepsze, jeszcze bardziej sprawiedliwe, demokratyczne i prawdziwie konkurencyjne." - powiedział Minister Sikorski. "Sposób przeprowadzenia wyborów nie może dać najmniejszych podstaw do formułowania zarzutów o wykorzystywaniu przez jakąkolwiek ze stron zasobów administracyjnych państwa, ukrytych form przekupywania lub zastraszania wyborców" - dodał Minister.
Wcześniej, podczas wizyt przedstawicieli Polski, Szwecji oraz Bułgarii w Gruzji oraz Azerbejdżanie, Polskę reprezentował Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski. W Tbilisi Minister Michałowski pogratulował nowemu Premierowi wygranej w wyborach parlamentarnych. Minister podkreślił także wagę kontynuacji decyzji politycznych, konstruktywnego współdziałania oraz wyraził nadzieję, że dalsze reformy zbliżają Gruzję do UE i NATO. Rozmawiano także o relacjach Gruzji z Rosją, udziale w misji ISAF w Afganistanie oraz o postępach w negocjacjach umowy stowarzyszeniowej z UE. Dyskusja poświęcona była także współpracy w zakresie bezpieczeństwa oraz potrzebom dalszych zmian w systemie sądownictwa, jak również w regulacjach dotyczących prasy i prawa wyborczego.
Z kolei bezpieczeństwo energetyczne i regionalne oraz współpraca w zakresie wojskowości, w sprawach gospodarczych oraz w kwestii praw człowieka były głównymi tematami rozmów w Azerbejdżanie. Budowa gazociągu transanatolijskiego TANAP, pozwalającego na dalszą dywersyfikację źródeł energii w Europie ma się rozpocząć w 2014 r.
Strony polska, szwedzka i bułgarska podkreśliły w Erywaniu oraz w Baku konieczność starań o pokojowe rozwiązanie konfliktu w Górskim Karabachu w ramach Grupy Mińskiej OBWE oraz zaapelowały do obu stron o powstrzymanie się od działań, które mogą pogorszyć obecną sytuację w regionie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ sewa/