Trwa ładowanie...
d3nhtl9

MSZ: nominacja ambasadora w Meksyku (komunikat)

...

Share
d3nhtl9

19.12. Warszawa - MSZ informuje:

Minister Radosław Sikorski wręczył dzisiaj Beacie Wojnie nominację na Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP w Meksykańskich Stanach Zjednoczonych. Meksyk to kraj o wyjątkowo bogatej kulturze, historii i szczególnej pozycji międzynarodowej. - powiedział w trakcie uroczystości w MSZ minister Radosław Sikorski.

Jak zaznaczył "jako wschodzące mocarstwo regionalne, Meksyk ma szansę znaleźć się wkrótce w gronie największych gospodarek świata. To 13. gospodarka świata, a według prognoz do połowy tego stulecia może stać się piątą. Meksyk wpisuje się w plany polskiej dyplomacji ekonomicznej. Od wstąpienia do UE nasze obroty zwiększyły się 4-krotnie. Powierzam pani misję budowania wizerunku Polski jako kraju atrakcyjnego gospodarczo, nowoczesnego i otwartego".

Nowa szefowa placówki w Meksyku będzie działać na rzecz wzmocnienia współpracy polsko-meksykańskiej, zwłaszcza w jej wymiarze gospodarczym. W zakresie kompetencji terytorialnych ambasady znajdują się również Belize, Gwatemala, Honduras, Nikaragua, Salwador i Kostaryka. Będę dążyła do zbliżenia Polski i tego regionu korzystając z możliwości jakie oferuje umowa stowarzyszeniowa między UE i Ameryką Środkową - dodała ambasador.

d3nhtl9

Ambasador Beata Wojna, do niedawna zastępca Dyrektora Polskiego Instytut Spraw Międzynarodowych, podziękowała ministrowi Sikorskiemu za okazane zaufanie. "Dzisiejsza nominacja to także wyróżnienie dla PISM, którego zadaniem jest zapewniać wsparcie eksperckie instytucjom państwowym realizującym polską politykę zagraniczną. Dołożę wszelkich starań, aby moja misja przyniosła rezultaty" - podkreśliła.


Beata Wojna, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Meksykańskich Stanach Zjednoczonych.

Od 2012 roku pełniła funkcję zastępcy dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W latach 2010-2012 była kierownikiem Biura Badań i Analiz PISM, a od 2004 roku analitykiem w PISM oraz wykładowcą. W 2001 roku pracowała w Asociacion Espanola de Estudios del Pacifico w Hiszpanii. Beata Wojna jest doktorem Geografii i Historii Uniwersytetu Complutense w Madrycie. Brała udział w pracach i projektach badawczych na Uniwersytecie Complutense w Madrycie oraz była stypendystką Hiszpańskiej Agencji Współpracy Międzynarodowej (AECI) oraz na Universite Libre (ULB) w Brukseli. Jest autorką licznych publikacji w tym monografii, raportów, artykułów.

Posługuje się biegle językiem hiszpańskim i angielskim, zna także język francuski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ stav/

d3nhtl9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nhtl9
d3nhtl9