MSZ: polsko-czeskie rozmowy o konkurencyjności unijnej gospodarki (komunikat)
...
03.03. Warszawa - MSZ informuje:
- Ceny energii na rynku unijnym powinny być przedmiotem szczególnej troski państw członkowskich nie tylko dziś, ale również po 2020 r. Dążenie do realizacji celów emisyjnych i założeń polityki klimatycznej nie może stanowić bariery dla dalszego rozwoju gospodarki UE - powiedziała podsekretarz stanu Katarzyna Kacperczyk, otwierając seminarium poświęcone rynkowi energetycznemu i konkurencyjności gospodarki UE. Wydarzenie miało miejsce 3 marca w ambasadzie RP w Pradze.
Seminarium poświęcone było poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o możliwości zachowania konkurencyjności przez unijną gospodarkę w skali globalnej. Na marginesie seminarium odbyło się spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej, w trakcie którego omówiono integrację rynku gazowego państw Grupy Wyszehradzkiej (V4).
Wiceszefowa polskiej dyplomacji odbyła również konsultacje w czeskim MSZ, gdzie spotkała się z dyrektorem generalnym Sekcji Europejskiej Jaroslavem Kurfuerstem. W trakcie spotkania omówiono pakiet klimatyczno-energetyczny UE do 2030 r. oraz perspektywy dywersyfikacji polskiego i czeskiego energy mix, m.in. za pomocą wydobycia gazu z łupków i udziału energetyki jądrowej. Rozmawiano także o negocjowanym przez dyplomacje UE i USA Transatlantyckim Partnerstwie na Rzecz Handlu i Inwestycji (TTIP).
W trakcie wizyty wiceminister Kacperczyk spotkała się również z przedstawicielami czeskiego holdingu rafineryjnego Unipetrol, w którym 62,99 proc. udziałów ma PKN Orlen.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ aja/