MSZ: polsko-rosyjska konferencja nt. chrześcijaństwa (komunikat)
...
29.11. Warszawa - MSZ informuje:
- Dorobkiem ostatnich lat są nowe instytucje i instrumenty wzajemnej współpracy, które coraz częściej wypełniane są treścią przez organizacje społeczne, przez władze lokalne, środowiska naukowe i kulturalne. W ten sposób buduje się fundament dla współpracy kolejnych pokoleń - mówiła na konferencji "Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Rosji" podsekretarz stanu w MSZ Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Konferencja odbywa się w dniach 28-30 listopada w Warszawie.
Wiceminister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła znaczenie konferencji dla rozwijania polsko-rosyjskiego dialogu międzyreligijnego zapoczątkowanego podpisaniem wspólnego przesłania do narodów Polski i Rosji w trakcie wizyty patriarchy Cyryla w Polsce w 2012 r. Za ważne wiceszefowa polskiej dyplomacji uznała kontynuowanie dialogu międzyreligijnego, który jest częścią dialogu między społeczeństwami Polski i Rosji. Wyraziła także nadzieję, że konferencja będzie okazją do nawiązania bezpośredniej współpracy wielu środowisk z obu krajów oraz pozwoli na przełamanie niekorzystnych stereotypów, szczególnie w zakresie postrzegania wspólnej historii.
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w swoim wystąpieniu podkreśliła także rolę Grupy ds. Trudnych, Centrów Dialogu i Porozumienia, współpracy regionalnej oraz zaakcentowała znaczenie wprowadzenia Małego Ruchu Granicznego z Obwodem Królewieckim. Wskazała także organizację zaplanowanego na 2015 rok "Roku Polski w Rosji i Roku Rosji w Polsce" jako szansę na zbliżenie narodów Polski i Rosji.
Patronat honorowy nad konferencją, organizowaną przez Fundację na rzecz Wymiany Informacji Katolickiej, objął prezydent Bronisław Komorowski. Biorą w niej udział delegacje Patriarchatu Moskiewskiego Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, hierarchowie Kościoła katolickiego w Polsce, Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, intelektualiści, ludzie kultury i politycy obu krajów.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ aja/