Trwa ładowanie...
d1l74a0

MSZ: prezentacja książki o historii działalności polskiego konsulatu we Lwowie (komunikat)

...

Share
d1l74a0

11.04. Warszawa - MSZ informuje:

Publikację "Polski konsulat we Lwowie 1987-2012", zawierającą wspomnienia dwunastu kierowników placówki z lat 1987-2012, zaprezentowano podczas uroczystości w zabytkowym Pałacu Potockich we Lwowie. Spotkanie rozpoczęło się od minuty ciszy pamięci poległych na Majdanie w Kijowie.

Wydana w języku ukraińskim książka, jest rozszerzoną wersją publikacji z 2012 r., która powstała z inicjatywy konsula generalnego Jarosława Drozda. Ukraińskojęzyczna wersja jest wzbogacona o słowo wstępne ks. abp Mieczysława Mokrzyckiego, Metropolity Lwowskiego. Obie książki ukazały się dzięki pomocy Biura Archiwum i Zarządzania Informacją MSZ (BAZI), które wspiera placówki w realizacji inicjatyw związanych z historią polskiej służby dyplomatyczno-konsularnej.

W uroczystości udział wzięli autorzy tekstów, osoby które przyczyniły się do wydania publikacji, a także goście z Polski i Ukrainy. Wśród gości byli m.in.: abp Mieczysław Mokrzycki, bp Benedykt Aleksijczuk (Lwowska Archidiecezja Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego), ks. Tadeos Geworgian (Apostolski Kościół Ormiański), przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, korpusu dyplomatycznego oraz Zastępca Dyrektora BAZI MSZ p. Małgorzata Mroczkowska.

d1l74a0

Konsul Generalny Jarosław Drozd podkreślił w trakcie uroczystości, że inspiracją do wydania publikacji, byłą bardzo wartościowa publikacja historyczna wydana przez MSZ Ukrainy pt. "Leopolis Consulari". Dyrektor Małgorzata Mroczkowska z MSZ zaznaczyła z kolei, że unikalność książki "Polski konsulat we Lwowie 1987-2012" wynika z tego, że zawarto w niej także historię nawiązywania zerwanych kontaktów pomiędzy obydwoma państwami i narodami.

Polski urząd konsularny we Lwowie został utworzony w 1987 roku. Pierwszym kierownikiem placówki był konsul Włodzimierz Woskowski. W 1993 r. status placówki został podwyższony do rangi Konsulatu Generalnego RP. Pierwszym Konsulem Generalnym został Henryk Litwin, obecnie Ambasador RP w Kijowie. W roku 2011 ministrowie spraw zagranicznych RP i Ukrainy Radosław Sikorski oraz Kostiantyn Hryszczenko otworzyli uroczyście nową siedzibę konsulatu - jeden z najnowocześniejszych obiektów MSZ poza granicami kraju. Konsulat Generalny RP we Lwowie jest obecnie największym urzędem konsularnym RP na świecie.

Więcej informacji o uroczystości można znaleźć na stronie Konsulatu Generalnego we Lwowie:

http://www.lwow.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/prezentacja_ksiazki_relacja_pl

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

d1l74a0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l74a0
d1l74a0